Cumhurbaşkanı Erdoğan: YPG Fırat'ın doğusundan temizlenmeden toprak bütünlüğü sağlanamaz

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Putin ile ikili görüşme yaptı. Erdoğan, görüşme öncesinde "PYD ve YPG Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz" açıklaması yaptı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 14.02.2019 - 18:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan: YPG Fırat'ın doğusundan temizlenmeden toprak bütünlüğü sağlanamaz

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi bir araya geldi.

LİDERLER İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki ikili görüşme sona erdi. Putin ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani arasında da ikili bir görüşme gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ruhani ile ikili görüşme yapmıştı. 

ERDOĞAN'DAN 'FIRAT'IN DOĞUSU' MESAJI

Görüşme öncesi açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi: "PYD ve YPG Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz.  Güvenli bölge konusunun ayrıntılarını ABD ile görüşmeye devam ediyoruz. Suriye'de güvenli bölge fikrini milli güvenlik kaygılarımızı gidermeye hizmet ettiği ölçüde biz de destekliyoruz. Bu fikre Rusya'nın da olumlu yaklaşmasından memnuniyet duyuyoruz. Rusya ile eşgüdüm halinde hareket etmeyi arzu ediyoruz.

İdlib'de Rusya'dan beklentimiz varmış olduğumuz anlayışa devam edilmesi. İdlib'de hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen iş birliğinin Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde de sergilenmesi çok önemli. 

Anayasa komitesine dair tıkanıklığın artık aşılması gerekiyor. Komitenin ilanını kısa sürede sonuçlandırabiliriz."

PUTİN: SURİYE'DEKİ HEDEFLERE UZLAŞIYLA ULAŞABİLİRİZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe katedildiğini belirterek, "Türkiye ile birlikte Suriye'de taraflar arasındaki diyaloga yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim" dedi.

Suriye krizinin çözümü için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Putin, "Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe katettik. Suriye'deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla ulaşabiliriz. Türkiye ile birlikte ve bugün yapacağımız üçlü zirvede, Suriye'de taraflar arasındaki diyaloğa yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim" dedi.

ERDOĞAN RUHANİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'den önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelmişti. Sanatoryum Rus'taki görüşme 1 saat sürdü.

PUTİN-RUHANİ GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de düzenlenecek Dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı öncesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle de görüştü. Görüşme öncesi açıklama yapan Putin, “Suriye krizinin çözümüne İran’ın verdiği katkı için teşekkür ediyoruz. Birlikte Suriye krizinin çözümü için yakın çalışıyoruz ancak tüm sorunlar çözülmedi” dedi. 

İran ile ortak nükleer projelerin de geliştirilmeye devam ettiğini belirten Putin, “Umuyorum bugünkü toplantımız ikili ilişkilerimizi daha da geliştirecektir” ifadelerini kullandı.

Putin, İran’da en az 27 askerin hayatını kaybettiği intihar saldırısıyla ilgili de başsağlığı diledi.

VİDEO: ÜÇ LİDER NE MESAJ VERDİ? (SOÇİ'DE SURİYE ZİRVESİ)

Sayfa Yükleniyor...