NTV

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İngiliz gazetesine makale

NTV Haber

Dünya

İstanbul'un evsahipliğinde yapılan Dünya İnsani Zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiliz Guardian gazetesine bir makale yazdı. Cumhurbaşkanı makalesinde Suriye'deki savaşın yarattığı sığınmacı krizine dikkat çekti, yük paylaşımı için çağrıda bulundu.

İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'bu bugün başlayan Dünya İnsani Zirvesi öncesi İngiliz The Guardian gazetesine bir makale yazdı.

"Uluslararası toplum kalıcı çözüm için adım atmadıkça Suriye halkının acıları sürecek" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'de savaş altıncı yılına girerken yükün paylaşılması için daha adil bir mekanizmanın geliştirilmesi çağrısı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan makalede yasadışı göçü önlemek için Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yasadışı göçü önlemek için Türkiye ve AB birlikte çalışmalı ve yasal bir mekanizma oluşturmalı. Suriyelilerin yeniden yerleştirilmesini öngören Mart 2016 Anlaşması buna bir örnek. Oyunu kuralına göre oynayan sığınmacıları ödüllendirip, yasadışı yollardan Avrupa'ya giden sığınmacıları Türkiye'ye geri yollayarak, tehlikeli deniz yolculuklarında canlarını tehlikeye atmalarını önleyebiliriz" mesajı verdi.

Suriye'deki krize kalıcı çözüm çağrısı da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uluslararası toplumun Esad'ın görevden ayrılması halinde çatışmaların şiddetleneceği tehditlerine boyun eğmemesi gerek. Suriye'de demokrasinin filizlenmesine bir şans verebilmek için kimin daha az tehlikeli olduğu hesabından vazgeçip, IŞİD ve Esad'ı yenilgiye uğratmalıyız. Hiç şüpheniz olmasın, uluslararası toplum krizi sonlandırma yolunda kalıcı bir adım atmadığı, sivillere yönelik saldırıları engellemediği ve güvenli bölgeler oluşturmadığı sürece Suriye halkının acıları sürecek."

Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'deki krize çözüm için BM Güvenlik Konseyi'nin öncülük yapması gerektiğini de belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daimi üyelerin veto haklarını kısa vadeli çıkarları için değil barışı, güvenliği ve isikrarı tesis etmek için kullanmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 milyona yakın Suriyeli konuk eden Türkiye'nin 5 yıl içerisinde toplam 10 milyar dolar harcadığını da vurguladı.