İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, El Cezire ve Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde de yayınlanan makalesinde, Almanya'nın kararı için "hukuksuz, mesnetsiz ve zararlı" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Alman parlamentosunun 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan tasarıyı kabul etmesinin tarihi bir yanlış olduğunu yazdı. Kalın kararın iki ülke ilişkilerini derinden etkileyeceğini yazdı.

Makalesinde, "Almanya Federal Meclisi büyük bir skandala imza attı. Siyasi güdülerle hareket eden bazı Alman siyasetçiler, hukuksuz ve mesnetsiz bir kararı destekleyerek Türk-Ermeni ilişkilerinde olumlu adımlar atılması ihtimalini zora soktu. Alman parlamenterler bu tasarıyı kabul ederek AİHM kararlarını da ayaklar altına aldı" görüşünü dile getirdi.

"AİHM’nin pozisyonunu açıkça ortaya koyduğu bir ortamda Berlin’in 1915 olaylarını 'soykırım' olarak gösterme çabası ancak siyasi körlükle açıklanabilir" diyen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Alman parlamenterlere bir de çağrıda bulundu.

Kalın, "Eğer Alman liderler 1915 olayları konusunda samimi bir çaba içerisine gireceklerse bunu Türkiye’yi bir takım mesnetsiz iddialar ile yıpratmaya çalışmak yerine Ermenistan yönetimine çözüm yönünde baskı yaparak gerçekleştirebilir" dedi.

Almanya parlamentosunun, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili "soykırım" iddialarını içeren tasarıyı kabul etmesi büyük tepki çekmişti.