Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan Hollanda'ya tepki

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Hollanda ile yaşanan diplomatik krizi değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Başta Hollanda olmak üzere Avrupa'da İslam ve yabancı düşmanlığına dikkat çeken Kalın, terörist örgütlere Avrupa'da miting izni verilmesini eleştirdi.

NTV Haber 14.03.2017 - 15:58

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan Hollanda'ya tepki

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Daily Sabah gazetesi için kaleme aldığı yazısında Hollanda hükümetine ve Avrupa Birliği’ne tepki gösterdi.

Avrupa’da İslam ve yabancı düşmanlığına dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, yaşananları “Hollanda demokrasisi için kara bir gün” olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, "Hafta sonu Rotterdam’da yaşanan olay bir diplomatik gerilimin ötesinde, Avrupa’da İslam ve yabancı düşmanlığının kaygı verici şekilde yükseldiğinin göstergesidir. Esasen yaşanan süreç Avrupa demokrasileri için bir imtihandır. Hollanda demokrasisi için kara bir gün olarak tarihe geçmiştir."

Aşırı sağcı Hollandalı politikacı Geert Wilders’in gelinen noktadan mutluluk duyduğunu da belirten Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Mart’ta iktidarda kalmaya çalışacak olan Hollanda hükümeti esasen Avrupa’nın en büyük İslam karşıtı ve ırkçı siyasi hareketi olan Geert Wilders’in partisine boyun eğdi. Bugünlerde göçmen karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın Avrupa ana akım siyasetine yön verdiğini görüyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın ki Geert Wilders yaşananlardan mutluluk duyuyor."

Yazısında PKK ve DHKP-C gibi terörist örgütlerin Avrupa’da miting ve toplantılar düzenlemesine izin verilmesini eleştiren Kalın, Türkiye’nin siyasi meselelerini Avrupa’ya taşıyanların bizzat Avrupa’nın kendisi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın makalesinde şu görüşlere yer verdi: "PKK ve DHKP-C’li teröristlerin Avrupa başkentlerinde serbestçe dolaşması, eleman devşirmesi, haraç toplaması ve kara propaganda yapması serbest. Bu tür çifte standartlar uygulayarak Avrupa hükümetleri Türkiye’de devam eden referandum çalışmalarında taraf oldular. Şimdi soruyoruz: Türkiye’nin siyasi meselelerini Avrupa’ya taşıyanlar kim? Siz misiniz, yoksa Türk bakanlar mı?"

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupalı demokratların "sağır edici sessizliklerine son vererek" Hollanda hükümetini kınaması gerektiğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...