İlişkili Haberler

Teksas Houston Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve Amerikan haber kanalı CNN’den yayınlanan açık oturumda, Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayları emlak milyarderi Donald Trump, Florida senatörü Marco Rubio, Teksas senatörü Ted Cruz, Ohio valisi John Kasich ve eski beyin cerrahı Ben Carson kozlarını paylaştı.

TRUMP'TAN KADDAFİ VE SADDAM ÇIKIŞI 

Cumhuriyetçi aday adayları, Ortadoğu’da İsrail’in desteklenmesi politikasında hemfikir olduklarını belirtirken, ABD Başkanı Barack Obama’nın sağlık sigortası reformuna karşı çıktı.

Müslüman ve göçmen karşıtı çıkışlarıyla gündeme gelen Trump, Ortadoğu ile ilgili bir soru üzerine Suriye’de barış fikrini benimsediğini, ancak ateşkes anlaşmasını desteklemediğini belirtti. "Anlaşmaya bütün tarafların katılması gerekirdi" diyen Trump, "Kaddafi ve Saddam Hüseyin yaşasaydı terör olayları bugünkü seviyeye gelmezdi" görüşünü savundu.

"SÜPER SALI" ÖNCESİ BÜYÜK HEYECAN

Kamuoyunda "Süper Salı" olarak bilinen 1 Mart Salı (12 eyalette) ve 15 Mart Salı günleri Teksas, Georgia, Tennessee, Alabama, Virginia, Oklahoma, Massachusetts, Arkansas, Minnesota, Alaska, Vermont, Florida, Kuzey Carolina, Illinois, Ohio, Missouri ve Kuzey Mariana Adaları’nda delege seçimi yapılacak. Böylece Mart ayının ortasınaa kadar delegelerin yüzde 58’i belirlenmiş olacak.

Ülke genelinde en az bin 237 delegeye sahip olan aday, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanacak ve ABD Başkanlık yarışına katılacak. An itibariyle Trump’ın 82, Cruz’un 17, Rubio’nun 16, Kasich’in 6 ve Carson’un 4 delegesi bulunuyor.

Ön seçimlerin resmi bitiş tarihi 14 Haziran olmasına rağmen, adayların belirlenmesi bugüne kadar hiçbir zaman bu kadar uzamadı.

"Süper Salı" öncesi 4 eyaletin 3'ünde ön seçimleri kazanan Trump, Teksas senatörü Ted Cruz ve Florida senatörü Mario Rubio tarafından çapraz sorguya alındı. 
"Süper Salı" öncesi 4 eyaletin 3'ünde ön seçimleri kazanan Trump, Teksas senatörü Ted Cruz ve Florida senatörü Mario Rubio tarafından çapraz sorguya alındı. 

EN GÜÇLÜ ADAY TRUMP

Siyasi geçmişi bulunmayan milyarder emlakçı Donald Trump, ön seçim sürecinin başlamasından bu yana 4 eyaletten 3’ünü kazandı. Tek yenilgisini ise, dindar aday Cruz’a karşı Iowa seçimlerinde aldı.

Babası Küba asıllı olan Cruz, yasadışı göçmenleri tutuklatmak için federal polisi devreye sokacağını belirtmişti. Cruz’un bu çıkışı yasadışı göçmenler konusunda Trump’tan daha sert bir portre çizmek istemesine bağlanıyor.

Seçim yarışının başında favori olarak gösterilen Jeb Bush ise, Güney Carolina önseçimlerinin ardından adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

GÖÇMENLER DEMOKRATLARI DESTEKLİYOR

Yeni yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre ise, ülkedeki en büyük nüfusa sahip Latin Amerikalılar, Afro-Amerikalılar gibi Demokrat Parti adayları Hillary Clinton’ı ve Bernie Sanders’ı destekliyor.

Hispaniklerin ilk tercih ettiği parti haline gelen Demokratlar son yıllarda sadece liberal fikirlerin değil, aynı zamanda farklı etnik, dini grupların ve dar gelirlilerin haklarının savunucusu olarak ön plana çıkıyor.

Bu bağlamda Demokratlar, özellikle terörizm ve göçmen hakları politikaları konusunda Cumhuriyetçi Parti adaylarından tamamen ayrılıyor.