Cumhuriyetçi delege, Trump'a oy vermeyeceğini açıkladı

Seçici Kurul üyesi Teksaslı Cumhuriyetçi delegelerden biri, başkanlık seçimlerini kazanan Trump yerine "daha uygun" bir başka Cumhuriyetçi adaya oy vereceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.12.2016 - 20:46

Cumhuriyetçi delege, Trump'a oy vermeyeceğini açıkladı

ABD'de yeni başkanı belirleme yetkisine sahip 538 sandalyeli "Seçici Kurulun" Teksaslı Cumhuriyetçi delegelerinden Christopher Suprun, 8 Kasım'daki seçimleri kazanan Donald Trump'a oy vermeyeceğini bildirdi.

ABD'de yayın yapan New York Times gazetesine yazdığı "Oyumu neden Donald Trump için kullanmayacağım" başlıklı makalede Suprun, 38 delegeli Teksas'ta Trump kazanmasına rağmen oyunu "daha uygun" bir Cumhuriyetçi aday için değerlendireceğini açıkladı.

Daha önce Trump'ı desteklediğini, ancak 8 Kasım'daki seçimlerin ardından fikrinin değiştiğini anlatan Suprun, ön seçim sürecinde yarıştan çekilen Ohio Valisi John Kasich için oy kullanabileceğini belirtti.

"Başkan seçmek için buradayım, kral değil." ifadelerini kullanan Suprun, 11 Eylül saldırılarında itfaiyeci olarak görev yaptığını ve o günlerdeki gibi ülkenin bir araya gelmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Tump'ın "Amerikan halkını bir araya getirecek bir lider olmadığını" savunan Suprun, bu sebeple oyunun rengini değiştirme kararı aldığını dile getirdi.

SEÇİCİ KURUL OYLAMASI 19 ARALIK'TA

ABD'de 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimlerinde seçmenler, sandıkta doğrudan başkanı değil başkanı seçmekle görevli Seçici Kurul üyelerini seçiyor. Kurul üyeleri ise aralık ayında destekleyeceklerini vaat ettikleri aday için oylarını kullanıyor. 538 delegeli Seçici Kurul'un 19 Aralık Pazartesi günü yapacağı oylamanın ardından Trump, başkanlığı kazanmış olacak ve 20 Ocak 2017'deki yemin töreniyle de koltuğa oturacak.

ABD'de 438 üyeli Temsilciler Meclisi ile 100 üyeli Senatonun üye sayısının toplamını temsil eden "Seçici Kurul" delegeleri, 26 eyalet ve başkent Washington DC'de, yasa veya parti kuralları gereği kazanan adaya oy vermek zorunda. Diğer eyaletlerde yasal zorunluluk olmasa bile yerleşik seçim teamülleri gereği bugüne kadar kazanan aday dışında oy kullanılması nadiren yaşanan bir durum olarak biliniyor.

TRUMP, 306 DELEGEYLE TAMAMLADI

8 Kasım'daki seçimlerden toplam 306 delege ile çıkan Trump'ın Demokrat rakibi eski dışişleri bakanı Hillary Clinton 232 delegede kalmıştı.

Özellikle Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin eyaletlerindeki çok yakın seçim sonuçları, oyların yeniden sayımını gündeme getirmiş, Yeşil Parti adayı Jill Stein, Wisconsin ve Michigan için resmi başvuruda bulunmuştu.

Oyların yeniden sayılması ve seçim sonuçlarının değişmesi durumunda Michigan'daki 16 ve Wisconsin'deki 10 delegeyi kaybetse bile Trump, 270 delegenin üstünde bir rakam ile yine de başkanlık için gereken delege sayısını aşmış olacak.

Sayfa Yükleniyor...