Cumhuriyetçi Parti, Trump ile uzlaşmaya yakın

ABD'de Cumhuriyetçilerin önemli liderlerinden Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ile Cumhuriyetçi aday adayı iş adamı Donald Trump arasındaki kritik görüşmeden "farklılıklara rağmen birlikte çalışma" vurgusu çıktı.

Anadolu Ajansı 12.05.2016 - 20:44

Cumhuriyetçi Parti, Trump ile uzlaşmaya yakın

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim süreci devam ederken mayıs ayı başında yarışta tek başına kalan Trump ile Cumhuriyetçi Parti elitleri arasındaki "kavga", Amerikan siyasetinin gündemini belirleyen konuların başında geliyordu.

Cumhuriyetçi seçmenin önemli desteğini alarak rakiplerini ekarte eden ve yarışta tek başına kalan Trump, uzunca bir süredir kendisine destek vermeyen Meclis Başkanı Ryan ile başkent Washington'da ilk kez bir araya geldi.

İki siyasi figür, aralarındaki temel görüş ayrılıkları ve partinin Trump'ın adaylığı etrafında birleşip birleşemeyeceği gibi önemli konuları yaklaşık 45 dakikalık buluşmada detaylarıyla konuştular.

Görüşmenin ardından Ryan-Trump ortak yazılı açıklaması yapıldı. Açıklamada, ABD'nin başka bir Demokrat başkana 4 yıl daha tahammül edemeyeceği kaydedilerek, Cumhuriyetçilerin bir araya gelmesinin önemine vurgu yapıldı.

"SEÇİMİZ KAZANMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMA İLKESİNE TAMAMEN BAĞLIYIZ"

"Aramızdaki bazı farklılıklara rağmen birçok önemli alanda ortak bir zeminimizin olduğunu gördük." ifadeleri kullanılan açıklamada, "Seçimi kazanmak için birlikte çalışma ilkesine tamamen bağlıyız." vurgusu yapıldı.

Yazılı açıklamanın ardından kameralar karşısına geçen Meclis Başkanı Ryan da, ortak açıklamaya uygun şekilde Trump ile ilk görüşmelerinin "oldukça pozitif" geçtiğini vurguladı.

"Aramızdaki anlaşmazlıkları gidermek bir günde olacak bir şey değil ancak Trump'la ilk buluşmamız çok ümit vericiydi." şeklinde konuşan Ryan, görüşmenin samimi bir ortamda gerçekleştiğini anlattı.

Anayasa ve güçler ayrılığı gibi partinin temel ilkeleriyle ilgili konular üzerine "çok verimli" bir görüşme yaptıklarını aktaran Ryan, "Bugün Donald Trump'tan duyduklarım oldukça ümit vericiydi." dedi.

"Bugün, partiyi başkanlık seçimleri öncesinde bir araya getirebilmek için ilk tohumları ektiğimize inanıyorum." şeklinde konuşan Ryan, bunun bir süreç olduğunu ve tüm önemli konularda ortak bir zeminin bulunabilmesinin zaman alacağını vurguladı.

Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komite Başkanı Reince Priebus da yaptığı açıklamada, görüşmeyi "partimizi bir araya getirme anlamında iyi bir adımdı" şeklinde özetledi. 2016 seçimlerinin sıra dışı birçok özelliği olduğuna dikkati çeken Priebus, Ryan ile Trump arasında iyi bir ilişki olacağına inandığını kaydetti.

Cumhuriyetçi Parti liderleriyle bundan sonra daha yakın temas halinde olması beklenen Trump, gün içinde Senatodaki Cumhuriyetçi liderlerle de bir araya geldi.

Sayfa Yükleniyor...