Cundullah: Bizi ABD kurdu, destekledi

İran'da çok sayıda ölümlü eylemi üstlenen örgütün liderinin kardeşi Abdulmelik Rigi, talimatları ABD'den aldıklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 23:45

İran'da Cundullah örgütü lideri Abdulmelik Rigi'nin kardeşi Abdülhamid Rigi, örgütün İran topraklarındaki saldırılarının ABD'nin talimatıyla düzenlediğini savundu.

Abdülhamid Rigi, Sistan-Belucistan bölgesindeki Zahedan kentinde yaptığı bir açıklamada, ''Cundullah'ı ABD kurup destekledi, talimatlarımızı onlardan alıyorduk'' diye konuştu.

Tutuklu bulunduğu cezaevi yerine kentteki bir kamu binasında sivil giysiyle açıklama yaptığı belirtilen Rigi, ''ABD'nin, kendilerine kime saldırıp kime saldırmayacaklarını ve para ve teçhizat olarak da ihtiyacı olanları sağlayacağını söylediğini'' öne sürdü.

Örgüt, 2005 yılında 9, 2007'de 11, 2008'de 16 güvenlik görevlisinin öldürülmesi, 25 Mart 2008 tarihinde Bam-Kerman Otoyolu'nun kapatılarak 22 sivilin öldürülmesi ve 6 kişinin yaralanması ile 28 Mayıs 2009'da 25 kişinin ölümü ve 119 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan cami bombalanması eylemlerini üstlenmişti.

İran makamları, örgüt üyelerinin yol keserek çok sayıda aracın yakılması, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ve fidye için adam kaçırma gibi olaylara karıştıklarını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...