'Çuvalın acısı bir kuşak geçmez'

Wikileaks'ten son sızan belgelere göre eski ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Türk askerinin başına çuval geçirilmesinin acısının bir kuşak boyunca geçmeyeceğini söylüyor.

19.01.2011 - 09:34

'Çuvalın acısı bir kuşak geçmez'

Amerikalı diplomatların kabusuna dönüşen Wikileaks belgeleri arasına 2003'teki "çuval krizi" de girdi.

Belgelere göre eski ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Washington'a gönderdiği şifreli mesajda, Türk askerinin başına çuval geçirilmesinin yarattığı travmayı anlatıyor ve "Bunun acısı bir kuşak boyunca geçmez" ifadesini kullanıyor.

Wilson 30 Ocak 2006 tarihli kriptoda, "Amerikan askerlerinin Türk özel kuvvetleri askerlerinin başına çuval geçirmesi, ülkenin ulusal gururunun bir yarası olmaya devam ediyor” diyor.

Türkiye-ABD ilişkilerinin çuval krizi nedeniyle sarsılmasını Irak savaşının yol açtığı en büyük kayıplardan biri diye niteleyen Wilson"un notunda, o günlerde Türkiye'yi ziyaret edecek olan, dönemin Deniz Piyadeleri Komutanı General Michael Hague'a tavsiyeler de var.

Ross Wilson, "Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyaretinin olumlu hava estirdiğini" vurguluyor, "Ancak yine de ilişkiler tam olarak düzelmiş değil" ifadesini kullanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...