Musul'da 80 ceset çıkarıldı, 150'si enkaz altında

Musul'un doğu ve batı kesimlerinde hasar gören yapıların enkazından son haftalarda 80 ceset çıkarıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.03.2017 - 07:05 | Son Güncelleme : 23.03.2017 - 13:47

Musul'da 80 ceset çıkarıldı, 150'si enkaz altında

Irak'ın Musul kentinin doğu ve batı kesimlerindeki operasyonlarda hasar gören binaların enkazından son haftalarda 80 cesedin çıkarıldığı bildirildi.

Ninova İl Meclis Üyesi Hüsameddin el-Abbar, Musul'un doğusunun tamamının geçen ocak ayında terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesinden sonra başlatılan arama kurtarma çalışmaları kapsamında son haftalarda, yıkılan evlerin enkazından sivillere ait 70 cesedin çıkarıldığını söyledi.

Sivil Savunma Ekibinde görevli Yüzbaşı Said Nasır da, kentin batısındaki Musul el-Cedide bölgesinde koalisyon güçlerinin DAEŞ'i hedef aldığı binaların enkazının altından 10 cesedin çıkarıldığı bilgisini verdi.

Terör örgütünün bu evlerde sivilleri "canlı kalkan" olarak kullandığını dile getiren Nasır, Musul el-Cedide'deki bombalı saldırılarda 30 evin tamamen yıkıldığını aktardı.

Musul Belediye Başkanı Abdussettar el-Habbu ise sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, Musul'un batı kesiminde enkaz altında hala yaklaşık 150 ceset olduğunun öngörüldüğünü ifade etti.

Belediyenin cesetlerin çıkarılması için gerekli ekipmanın bulunması için çalıştığını kaydeden Habbu, sivil savunma ekiplerinin de arama kurtarma faaliyetlerini sürdürdüğü bilgisini paylaştı.

Irak güvenlik güçleri, Haziran 2014'ten itibaren terör örgütü DAEŞ'in elinde bulunan Musul'un kurtarılması için 17 Ekim 2016'da operasyon başlatmıştı. Musul'un doğu yakasını ocak ayı sonunda tamamen ele geçiren Irak güçleri, 19 Şubat'tan bu yana kentin batı bölgelerinin DAEŞ'ten kurtarılmasına yönelik operasyonlarını sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...