ABD'de 68 ülke DAEŞ'le mücadeleyi konuşuyor

Trump iktidara geldikten sonra DAEŞ karşıtı en önemli adımı bugün Washington'da atıyor. Türkiye dahil 68 ülkenin dışişleri bakanı DAEŞ'le mücadeleyi masaya yatırıyor. Rusya ise, DAEŞ karşıtı koalisyonda yer almadığı için toplantıya katılmıyor.

Haberler - ntv.com.tr 22.03.2017 - 10:30

ABD'de 68 ülke DAEŞ'le mücadeleyi konuşuyor

ABD Başkanı Donal Trump iktidara geldikten sonra terör örgütü DAEŞ'le mücadeleyi öncelikleri arasına koyduğunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a DAEŞ'le mücadele raporu hazırlatan Trump yönetimi bugün başkent Washington'da 68 ülkenin dışişleri bakanlarını topluyor.

DAEŞ'le mücadele eden koalisyon Irak ve Suriye'de önemli kazanımlar elde etti. Bugünkü toplantıda Rakka'ya olası operasyon ile Musul'un yeniden inşası da masada olacak.

TÜRKİYE'Yİ ÇAVUŞOĞLU TEMSİL EDİYOR

DAEŞ karşıtı koalisyonda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor. Toplantı öncesi açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz uluslararası toplumun iki önemli üyesiyiz, iki güçlü müttefikiz ve birbirimize nispeten avantajlarımız var. Birlikte etkili bir şekilde çalıştığımızda pozitif değişim sağlarız. Dolayısıyla ABD ile Türkiye'nin birbirini iyi anlaması ve yardım etmesi önemlidir" dedi.

Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde 2 bin kilometrekarelik bir alanın DAEŞ tehdidinden temizlendiğini ve binlerce yabancı savaşçının bu terör örgütüne katılmasının engellendiğini anımsatan Çavuşoğlu, "Kimse daha fazlasını yapmadı. DAEŞ ile mücadelemizde bir başka terör örgütüne de yaslanmadık" ifadelerini aktardı.

ÇAVUŞOĞLU PYD TEHDİDİNE DİKKAT ÇEKTİ

DEAŞ karşıtı koalisyonun 68 üyesi bulunduğunu ancak bu örgüte karşı hala bir terör örgütü olan PYD'nin desteklendiğini anlatan Çavuşoğlu, PYD'nin Suriye'yi bölmek ve daha fazla toprak ele geçirmek istediğine, dolayısıyla ülkenin geleceğine bir tehdit oluşturduğuna dikkati çekti.

RUSYA TOPLANTIYA KATILMIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Washington'da yapılan toplantıya katılmıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ülkesinin resmi olarak DAEŞ karşıtı koalisyon içerisinde yer almadığını, bu nedenle Washington'a gitmesine gerek olmadığını belirtti.

RUSYA VE İRAN ESAD'I DESTEKLİYOR 

Rusya ve İran Suriye'de muhaliflere karşı Esad yönetimini destekliyor. Moskova ve Tahran, Esad'ın Suriye'de yeniden kontrolü sağlaması için sahada mücadele veriyor.

Sayfa Yükleniyor...