DAEŞ, Musul'da sivillerin arasına saklanıyor

Irak güvenlik güçlerinin Musul kentini terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonu kapsamında El-Ağvat Mahallesi'nin kontrol altına alındığı, Bab et-Tub bölgesinde ilerleme kaydedildiği bildirildi.

Anadolu Ajansı 12.03.2017 - 21:03

DAEŞ, Musul'da sivillerin arasına saklanıyor

Musul operasyonu komutanlarından Korgeneral Abdulemir Reşid Yarallah, yaptığı açıklamada, "Terörle Mücadele Güçleri, kentin batı yakasındaki eski mahallelerden El-Ağvat'ta kontrolü sağladı." dedi.

Güvenlik güçlerinin kentin batı yakasındaki Bab et-Tub bölgesine saldırdığını belirten Yarallah, askeri mekanizmaların hareketini zorlaştıran dar sokakları ve yoğun nüfusu bulunan Bab et-Tub'daki çatışmaların artabileceğine işaret etti.

Irak Federal Polis Şefi Korgeneral Raid Şakir Cevdet, yaptığı yazılı açıklamada, Irak güçlerinin, Bab et-Tub bölgesinde ilerleyerek, Musul'un iki yakasını birbirine bağlayan ancak uluslararası koalisyonun saldırıları nedeniyle hizmet vermeyen beş köprüden biri olan Eski Köprü'ye yaklaştıklarını kaydetti.

Üsteğmen Suheyl en-Nasıri, Irak güçlerinin eski mahallelerde çatışmalara hazır olduğunu belirterek, söz konusu mahallelerde nüfus yoğunluğunun ve araçların hareketini zorlaştıran dar sokakların büyük bir sorun olduğunu aktardı.

Nasıri, söz konusu mahallelerde hava desteğinin sınırlı olacağını, DAEŞ militanları sivillerin arasına saklandığı için havadan saldırılarının imkansız olduğunu da kaydetti.

BATI YAKASINDA GÖÇ EDENLERİN SAYISI YAKLAŞIK 100 BİNE ULAŞTI

Irak
Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, kentin batı bölgelerinin DAEŞ'ten kurtarılması için operasyon başlatılmasından bu yana göç edenlerin sayısının 99 bin 852'ye ulaştığını kaydetti.

Irak ordusunda görevli yüzbaşı Udey Muhammed, yaptığı açıklamada, sivillerin çoğunun gıda ve ilaç sıkıntısı dolayısıyla evlerini terk ettiğini belirterek, "Terörle Mücadele Güçleri, sivillerden, kurtarılmış mahallelerdeki evlerinde kalmalarını istedi. Kendilerine gıda ve tıbbi yardım yapılacağı sözü verdi" dedi.

Musul'un doğu yakasını ocak sonunda tamamen ele geçiren Irak güçleri, 19 Şubat'tan itibaren kentin batı bölgelerinin DAEŞ'ten kurtarılması için operasyon başlatmıştı.

Sayfa Yükleniyor...