NTV

DAEŞ Suriye'nin en büyük barajıyla tehdit etti

NTV Haber

Dünya

Suriye'de Rakka operasyonu için geri sayım sürerken kente 40 kilometre uzaklıktaki Tabka'da önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri, Tabka'daki askeri havaalanını ele geçirdi. Yoğun bombardıman sonucu en az 90 sivilin öldüğü belirtiliyor. DAEŞ bölgedeki barajın yıkılacağını ileri sürdü.

İlişkili Haberler

Tabka terör örgütü DAEŞ'in Suriye'deki kalesi Rakka'nın 40 kilometre batısında yer alıyor. ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri hafta sonu Tabka'daki askeri havaalanına saldırıya geçti. Büyük bölümünü YPG'nin oluşturduğu SDG, DAEŞ militanlarıyla saatler süren şiddetli çatışmaların ardından havaalanının ele geçirildiğini duyurdu.

Tabka Suriye'nin en büyük barajına da ev sahipliği yapıyor. Baraj, Suriye Demokratik Güçleri'nin ele geçirdiği askeri üssün hemen yakınında yer alıyor.

Ancak terör örgütü DAEŞ barajın, hava saldırıları ve su seviyisinin yükselmesi nedeniyle çökme tehlikesi altında olduğunu iddia etti. DAEŞ barajın hizmet dışı bırakıldığını ve bütün kapakların kapatıldığını duyurdu.

4.5 kilometre uzunluğundaki barajın ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarında hasar gördüğü ileri sürüldü. Suriye Demokratik Güçleri ise iddiayı yalanladı.

Koalisyon güçlerinin artan hava saldırılarının insani krizi de beraberinde getirdiği iddia edildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Tabka ve batısındaki kırsala yönelik bir haftadır süren hava saldırısında dörtte biri çocuk 90 sivilin öldüğünü, onlarcasının yaralandığını duyurdu.

Son birkaç günde artan saldırılar nedeniyle yüzlerce ailenin Tabka'yı terk ettiği de ifade ediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon geçen hafta Tabka'ya hava indirme operasyonu yapmış, barajı ele geçirmek için SDG'yi DAEŞ'in cehpe hattının gerisine geçirmişti.

DAEŞ'in 2014'te ele geçirdiği barajın ana operasyon binası ile türbinleri hala militanların kontrolünde bulunuyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters, SDG’nin Rakka'ya 18 kilometre uzaklıktaki Karama’yı da ele geçirdiğini duyurdu. Karama, Rakka'nin doğusundaki önemli merkezlerin sonuncusu olarak nitelendiriliyor. Rakka’ya yönelik operasyona nisan ayı başında başlanması bekleniyor.

ETİKETLER