Musul'daki DAEŞ'in Suriye ile bağlantısı kesildi

Irak'ın Musul kentindeki terör örgütü DAEŞ militanlarının Suriye ile bağlantısı tamamen kesildi. Şii milisler ve Peşmerge güçleri, Telafer'i güney ve batı bölgelerinden tamamen kuşattı.

Anadolu Ajansı 23.11.2016 - 16:14

Musul'daki DAEŞ'in Suriye ile bağlantısı kesildi

Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Savaş Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Telafer-Sincar bağlantı yolunu kestiği ve Peşmerge güçleriyle Sino bölgesinde birleştiği ifade edildi.

Böylece DAEŞ militanlarının Musul'dan kaçma veya Suriye'den lojistik destek alma yolunun engellendiği kaydediliyor.

Şii milisler, Musul'un batısında yer alan ve çoğunlukta Türkmenlerin yaşadığı Telafer'i ele geçirmek için 23 Ekim'de kentin güneyindeki Kayyara kasabasından harekete geçmiş ve batıdaki çöl bölgeden hızla ilerleme kaydederek 16 Kasım'da Telafer Havaalanı'nda kontrolü sağlamıştı.

Telafer merkezine 14 kilometre uzaklıktaki havaalanında konuşlanan Şii milisler, daha sonra kenti kuşatmak için yeni bir operasyon başlatmıştı.

İran destekli Şii milisler ile bir yıldan uzun süredir Telafer'e 25 kilometre mesafedeki batı bölgesinde konuşlanan Peşmerge güçlerinin birleşmesinin ardından kent güney ve batı bölgesinden tamamen kuşatılmış durumda bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...