DAEŞ'in tünel ağı açığa çıktı

Fırat Kalkanı Harekatı'nın stratejik hedefi El Bab'da DAEŞ'lilerin gizlenmek ve saldırı yapmak için kullandığı yüzlerce metrelik tünel ağının şeması ele geçirildi. Tünellerin giriş ve çıkış noktalarının büyük bölümü hava harekatlarıyla imha edildi. Fırat Kalkanı'nın 173. gününde ise toplam 42 DAEŞ üyesi etkisiz hale getirildi.

Haberler - NTV Haber 12.02.2017 - 22:11

DAEŞ'in tünel ağı açığa çıktı

Yüzlerce metre uzunluğunda tünel açığa çıktı. İşte El-Bab'ı aylardır elinde tutan DAEŞ'in en önemli ikmal ve saldırı güzergahı tüneller.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu güçleri kenti adeta bir alt yapı şebekesi gibi dolaşan o tünellerin şemasını ele geçirdi. Örgütün pek çok canlı bomba ve sızma eylemini gerçekleştirmek için kullandığı tüneller, şemanın elde edilmesinin ardından hava harekatlarının ana hedeflerinden biri haline geldi. Tünellerin giriş ve çıkış noktaları imha edildi.

Ağır bombardımanın ardından kullanılamaz hale getirilen pek çok tünel ÖSO güçleri tarafından tek tek kontrol edildi. 10-15 yıl önce Fırat Nehri'nin tarım arazilerine ulaşması amacıyla yapılan ancak kuşatma sırasında teröristler tarafından kullanılan tünellerde aydınlatma tertibatı da dikkat çekti.

Bölgedeki askeri kaynaklar tünellerin açığa çıkmasıyla DAEŞ'in canlı bomba ve sızma girişimlerinin büyük ölçüde engellendiğini belirtti.

Öte yandan Fırat Kalkanı harekatının 173. gününde 42 DAEŞ terör örgütü üyesi etkisiz hale getirildi. Kent merkezinde insansız hava araçları tarafından belirlenen 31 bina ve biri silahlı iki araç imha edildi. Topçu birlikleri DAEŞ'e ait 174 hedefi ateş altına aldı.

Sayfa Yükleniyor...