"DAEŞ'in yenilmesi an meselesi"

ABD Başkanı Donald Trump'ın DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Özel Temsilcisi McGurk, "DAEŞ, abluka altında bulunuyor ve yenilmesi an meselesi" açıklamasında bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.03.2017 - 19:00

"DAEŞ'in yenilmesi an meselesi"

ABD Başkanı Donald Trump'ın DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak'ta terör örgütü DAEŞ'in ele geçirdiği toprakların yüzde 65'nin geri alındığını söyledi.

McGurk, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, "DAEŞ, Irak'ta her gün yeniliyor. Irak güçleri, koalisyon güçlerinin desteğiyle 50 bin kilometrekare toprağı DAEŞ'ten geri aldı. Bu da DAEŞ'in kontrol ettiği toprakların yüzde 65'ne tekabül ediyor" dedi.

"DAEŞ'İN YENİLMESİ AN MESELESİ"

Koalisyon güçlerinin Irak ordusu ve terörle mücadele gücünden 90 bin kişiyi eğittiğini dile getiren McGurk, "Koalisyon güçlerine ait uçaklarla yapılan saldırılarda DAEŞ'in lider kadrosundan 180'ni öldürülürken, örgütün imdat yolları kesildi ve yabancı militanların akışı engellendi. DAEŞ, abluka altında bulunuyor ve yenilmesi an meselesi" şeklinde konuştu.

Irak'a desteğin ABD'nin milli güvenliğinin başlıca konularından olduğunu söyleyen McGurk, "Irak ile ilişkilerimiz sürdürülebilirdir" ifadelerini kullandı.

İBADİ, ABD'YE GİDECEK

Başbakan Haydar el-İbadi'nin ABD'ye giderek, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceği bilgisini veren McGurk, bunun "Tarihi ziyaret" olacağını kaydetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'in Bağdat'a yaptığı ziyarete değinen McGurk, bunu "Çok iyi bir adım" olarak nitelendirerek, "Bundan daha önemlisi Irak Dışişleri Bakanlığı Vekilinin şu an Suudi Arabistan yolcusu olmasıdır. Biz, bu ziyareti teşvik ettik. Bundan sonra olumlu gelişmelerin yaşanmasını umuyoruz" dedi.

McGurk, dün Bağdat'a gelerek, İbadi'nin yanı sıra Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve Savunma Bakanı İrfan Hiyali ile görüşmüştü.

Sayfa Yükleniyor...