Dağıstan'da intihar saldırısı: 12 ölü

Rusya'nın Dağıstan bölgesinde meydana gelen intihar saldırısında en az 12 kişi öldü.

Anadolu Ajansı 31.03.2010 - 16:07

Dağıstan'da intihar saldırısı: 12 ölü

Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'nde bugün düzenlenen intihar saldırısında 12 kişi hayatını kaybetti.

Polis, Dağıstan'ın Çeçenistan sınırındaki Kızılyar kasabasında bu sabah düzenlenen intihar saldırısında 23 kişinin de yaralandığını belirterek, otomobildeki ilk patlamanın 200 kilogram TNT şiddetinde olduğunu bildirdi.

Soruşturma komitesinden bir yetkili İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, ilk eylemcinin Niva marka bir otomobilin içinde bulunduğunu ifade ederek, "Patlamanın meydana geldiği otomobilin 5 metre çevresinde 2 metre derinliğinde çukur meydana geldi. 150-200 metreye kadar mesafedeki binaların camları kırıldı ve patlayan otomobilin yakınında bulunan 4 araç hasar gördü" diye konuştu.

Yetkili, saldırıda ölenlerin 9'unun polis olduğunu söyledi.

POLİS NEREDEYSE YAKALAYACAKTI
Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev de yaptığı açıklamada, intihar eylemcisinin otomobiliyle seyir halindeyken trafik polisinin kendisini durdurmak istemesi üzerine, bombaları otomobilin içinde patlattığını belirterek, "Trafik polisi otomobili izlemeye başlıyor ve patlamanın meydana geldiği sırada otomobili neredeyse yakalamak üzereydi" dedi.

İKİNCİ SALDIRGAN POLİS ÜNİFORMASI GİYİYORDU
Patlama yerinde güvenlik güçlerinin ve çevre sakinlerinin toplanmasının ardından polis üniforması giyen ikinci eylemcinin kalabalığın arasına girerek, üzerindeki bombaları patlattığını kaydeden Nurgaliyev, saldırıda ölenler arasında Kızılyar Emniyet Müdürünün de bulunduğunu söyledi.

PUNTİN: AYNI GRUPLAR ORGANİZE ETTİ
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Moskova metrosundaki ve Dağıstan'daki saldırıları aynı grubun organize etmiş olabileceğini söyledi.

Putin, Dağıstan'daki saldırıdan sonra toplanan bakanlar kurulunda, Moskova metrosundaki ve Dağıstan'daki saldırıların aynı grup tarafından organize edilmiş olabileceğini belirterek, "Bunun tek ve aynı çete tarafından yapılması olasılığını göz ardı etmiyorum. Bu saldırıların ülkemizin hangi bölgesinde yapıldığı önemli değil. Kimin veya hangi ulusun bu cinayetlerin kurbanı olduğu önemli değil. Bunun Rusya'ya karşı bir cinayet olduğuna inanıyoruz" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de yaptığı açıklamada, Moskova metrosu ve Dağıstan'daki saldırıların aynı zincirin halkaları olduğunu söyledi.

Rus İtar-Tass ajansı, Medvedev'in metro ve diğer toplu ulaşım araçlarında ortak güvenlik sistemi oluşturulması konusundaki kararnameyi imzaladığını duyurdu, ancak sistemin hangi önlemleri öngördüğü konusunda bilgi vermedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...