İlişkili Haberler

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerin dünden bu yana 115 kez ateşkesi ihlal ettiğini duyurdu.

Ermeni yetkililerse ihlallere rağmen genel olarak ateşkesin devam ettiğini açıkladı.

Dağlık Karabağ'da dün alınan ateşkes kararının Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya gelen Ermenistan Genelkurmay Başkanı ile Azerbaycan Genelkurmay Başkanı'nın görüşmesi sonrası alındığı iddia edildi.

Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan bugün yaptığı açıklamada, "İki ülkenin genelkurmay başkanları 5 Nisan'da Moskova'da bir araya gelerek, ateşkes kararı aldılar" dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT Minsk Grubu eş başkanları da Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde yaşanan gerginliğin ardından Azerbaycan'ı ziyaret etti.

AGİT Minsk Grubu eş bakanları Rus İgor Popov, Fransız Pierre Andrieu, Amerikalı James B. Warlick ve AGİT özel temsilcisi Polonyalı Andrzej Kasprzyk Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Aliyev ve eş başkanlar, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde artan gerilim konusunu ele aldı.

Cephe hattında ateşkesin sağlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten eş başkanlar, Dağlık Karabağ sorunun çözümü için yürütülen görüşmelerin daha da sıklaştırılması ve sorunun hızlıca çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz hafta sonu Dağlık Karabağ'da Azeri-Ermeni cephe hattında patlak veren çatışmalarda 18 Azeri ve 29 Ermeni askeri öldü.