Dalay Lama: Obama için biraz erken

Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, Obama'ya Nobel Barış Ödülü verilmesinin biraz erken olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 11.12.2009 - 10:11

Dalay Lama: Obama için biraz erken

Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, dün Norveç'in başkenti Oslo'da 2009 Nobel Barış Ödülünün ABD Başkanı Barack Obama'ya verilmesini "biraz erken" olarak niteledi.

Sürgünde yaşayan ve Nobel Barış Ödülünü 1989'da alan Dalay Lama, Avustralya haber Kanalı Sky News'a yaptığı açıklamada, "Gerçekçi olarak, bu kararın biraz erken olduğunu düşünüyorum, ama önemli değil, Sayın Obama'nın çok becerikli bir insan olduğunu biliyorum" dedi.

Dalay Lama, Obama'nın, Myanmar'daki muhalefet lideri Aung San Suu Kyi ve eski Polonya sendika lideri ve eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa gibi barış ödülü alan kişilerin yanında yer alıp alamayacağını zamanın göstereceğini belirtti.

Ruhani lider, ödülün Obama'ya verilmesi için nedenler bulunduğunu, ancak beklemek ve görmek gerektiğini söyledi.

Çoğu kişi, Afganistan'a takviye asker gönderme kararı alan Obama'ya barış ödülü verilmesini "ironik" olarak nitelemişti.

Obama, ayrıca resmi ödül töreni sırasındaki teşekkür konuşmasında, savaşın insan hayatına mal olmasının üzücü olduğunu kabul etmiş, ancak dünya çapında kötülüğe karşı mücadele edebilmek ve ABD'nin güvenliğini sağlamak için bunun bazen gerekli olduğunu belirtmişti.

ABD'nin Irak ve Afganistan'da savaşta olması nedeniyle "savaş başkanı" olarak nitelenen Obama konuşmasında, "savaşın bazen gerekli olduğunu söylemenin, müstehzilik değil, tarihi, insanoğlunun mükemmel olmadığını ve aklın da sınırları bulunduğunu bilmek olduğunu" savunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...