Danimarka açıkça rıza gösterilmeyen cinsel ilişkileri tecavüz suçu olarak  kabul etti

Danimarka’da hükümet rıza gösterilmeden cinsel ilişkide bulunmanın suç olduğunu kabul ederek cinsel suçlarla ilgili yasasını sertleştirdi. Yeni yasa sayesinde, şiddet uygulanmasına bakılmaksızın, açıkça rıza gösterilmeden ilişkiye girmek tecavüz suçu sayılacak.

ntv.com.tr 18.12.2020 - 10:26 | Son Güncelleme : 18.12.2020 - 10:28

Danimarka açıkça rıza gösterilmeyen cinsel ilişkileri tecavüz suçu olarak  kabul etti

Danimarka, açık rıza olmaksızın yaşanan cinsel ilişkiyi suç sayarak cinsel suçlarla ilgli yasalarını güçlendirdi. Parlamentodan dün geçirilen ve 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan  yeni yasa, tecavüz teşkil edebilecek koşulları da genişletti.  Eski yasaya göre savcılar, tecavüzcünün şiddet kullandığını veya direnemeyen birine saldırdığına dair kanıt gösterilmesini isitiyordu.

Adalet Bakanı Nick Haekkerup konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Şimdi, her iki tarafın da sekse rıza göstermemesi halinde bu durum tecavüz olarak kabul edilecek " dedi.

Bununla birlikte komşu ülke İsveç'te 2018'de çıkarılan benzer bir yasa, tecavüz mahkumiyetlerinde yüzde  75 artış sonuçlandı.

RIZA DIŞI İLİŞKİYİ TECAVÜZ OLARAK TANIYAN 12. ÜLKE

Danimarka'da yılda yaklaşık 11 bin 400 kadın tecavüze uğruyor veya tecavüz girişimine maruz kalıyor. Uluslararası Af Örgütü, Danimarka'nın Avrupa'da rıza dışı cinsel ilişkiyi  tecavüz olarak tanıyan 12. ülke olduğunu söyledi.

Af Örgütü'nde kadın hakları araştırmacısı olan Anna Blus "Bu, modası geçmiş ve tehlikeli tecavüz yasalarını tarihin çöplüğüne karıştığı ve tecavüze karşı yaygın cezasızlığı sona erdirmeye yardımcı olduğu için Danimarka'daki kadınlar için harika bir gün" ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ'NDEN KADIN HAKLARI GÜNÜNE ÖZEL VİDEO

Sayfa Yükleniyor...