KOPENHAG (AA) - Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın batısında yer alan Bröndby semtinde Müslümanlara ait bir mezarlık saldırıya uğradı.

Kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce gece düzenlenen saldırıda mezar taşları kırılırken, mezarlara konulan çiçekler etrafa saçıldı.

Batı Kopenhag polisinden nöbetçi komiser Kim Madsen yaptığı açıklamada, "Saat 23.36'da mezarlıkta bulunan bir kişiden ihbar aldık. Olay yerine vardığımızda 50 kadar mezarın tahrip edildiğini gördük. Olay yerinde köpeklerle arama yaptık ancak olayla ilgisi olan kimseye ulaşamadık" diye konuştu.

Bröndby Müslüman mezarlığı etrafında ekstra güvenlik önlemi alınırken olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Saldırının duyulmasıyla özellikle mezarlıkta yakınları gömülü olan Müslümanlar olay yerine geldi. Kendi imkanlarıyla tahrip edilen mezarları onarmaya çalışan Müslümanların üzüntülü oldukları görüldü.

İki sene önce kocasını kaybeden ve çocuklarıyla beraber kocasının kabrinde kırılan mezar taşını yerine yerleştirmeye çalışan Aisha Muhammed, "Bunu yapanların kalpleri yok. Ölen bir insandan, bir mezar taşından ne istiyorlar ki" dedi.

Mezarlığın girişine "Ey ırkçılar, yaşarken rahat vermediniz, bari öldükten sonra rahat verin - Not: Mezarlık sakinleri" yazılı pankart asılırken bazı Müslümanlar dualar okudu.

"BUGÜN HEPİMİZ MÜSLÜMANIZ" 

Saldırının ardından Bröndby'nin Sosyal Demokrat Partili Belediye Başkanı İb Terp, sosyal medya aracılığıyla "Mezarlık saldırısını kınıyorum" derken, Radikal Sol Parti Milletvekili Zenia Stampe de "Bugün hepimiz Müslümanız" mesajını paylaştı.

Aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi Milletvekili Liselott Blixt de "İster Hristiyan, ister Yahudi isterse de Müslüman olsun bir mezarlığın saldırıya uğraması kabul edilecek bir şey değil" notunu geçti.

Birlik Listesi Başkanı Johanne Schmidt Nielsen ise Danimarka Radyosu'na açıklamasında, "Bizi ayrıştırmak isteyenler isteklerinde muvaffak olamayacaklar" ifadelerini kullandı.