Darbe planları Anayasa reformuna yaradı

Wikileaks'in yayınladığı belgelerden birinde ortaya çıkan darbe planları iddialarının Anayasa reformuna olanak sağladığı iddia ediliyor.

29.11.2010 - 11:00

Darbe planları Anayasa reformuna yaradı

Wikileaks'in yayınladığı belgelerden birinde Anayasa reformu ve bunun için yapılan referandumda "evet" oyunun çıkmasında darbe planı iddialarının önemine yer veriliyor.


Belgede, "2007 yılından itibaren medyaya yansıyan darbe planlarında ordu içinden bir kısmın AK Parti hükümetine karşı olduğu ve devirmek için hazırlıklar yaptığı belirtildi. Ergenekon olarak adlandırılan davada savcılar kimi darbe planlarını ve bunun için hazırlık yaptığı öne sürülen kimi emekli askerleri sorguladı. Bu olaylar halkın orduya karşı olan güveninde bir erezyona yol açtı.

Özellikle son darbe planı “Balyoz” tam da hükümetin anayasada kimi değişiklikler yapmak istediği, değişikliklerden birinin de askeri personelin sivil mahkemelerde yargılanmasına olanak tanıyan madde olduğu döneme denk geldi. Hükümet yanlısı gazeteler bu darbe planlarını sürekli gündemde tutarken Genelkurmay Başkanlığı’da planları yalanladı ancak halkın gözünde AK Parti daha popüler olmaya başladı.

Sonuç olarak AK Parti’nin yıllar içinde desteği yıllar içinde azalsa da askeri-sivil denge için referandumda partiye destek arttı" deniyor.

Belgede 2003 ve 2004 yıllarındaki darbe planlarının özellikle Taraf gazetesinde yer aldığı, gazetenin liberal görüşlü olduğu ile kaynaklarının ordunun ve yargının içinden olduğunun ifade edildiği belirtildi. Ayrıca belge içindeki yorumda gazetenin sahibi Başar Arslan’ın gazetenin Fethullah Gülen tarafından gizlice desteklendiği iddialarını yalanladığı yazılıyor.

10ANKARA150 kodlu belgede ayrıca ordunun direk bir darbeye karşı olduğu bu sebepten darbe planlarında hep kaos yaratarak halkın hükümete güveninin azalması yattığı belirtiliyor. Ortaya çıkan darbe planları ve son olayların yer aldığı belgede ordunun hala halk tarafında desteklendiği ancak son dönemde ortaya çıkan darbe planlarıyla bu güvenin giderek azaldığı iddia ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...