'Davet üzerine geldik'

BM Güvenlik Konseyi Kırım'daki gelişmeler üzerine toplandı. Toplantıda söz alan Ukrayna temsilcisi Rusya'nın Kırım'a 16 bin asker sevk ettiğini söyledi. Rus temsilcisi ise Kırım'a Yanukoviç'in daveti üzerine asker çıkardıklarını öne sürdü.

04.03.2014 - 02:10

'Davet üzerine geldik'

Kırım'da gerginlik dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ukrayna'daki son gelişmeleri değerlendirmek için Rusya'nın talebi üzerine toplandı.

Toplantıda söz alan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin Kırım'a 'Ukrayna'nın meşru lideri olduğunu söylediği' Yanukoviç'in davetiyle asker çıkardıklarını iddia etti.

Churkin, Yanukoviç'in 1 Mart'ta Putin'e mektup gönderdiğini ve Rusya'yı göreve çağırdığını söyledi.

Yanukoviç'in mektubunda, "Ukrayna sivil savaşın eşiğinde, Ülkede kaos ve anarşi var. İnsanlar dilleri ve politik görüşleri nedeniyle işkenceye maruz kalıyor. Bu nedenle Rusya Devlet Başkanı Putin'i Ukrayna'da meşruiyet, barış, hukuk ve sükunu sağlaması için askeri güç kullanmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandığını anlatan Churkin, Rusya'nın bu mektuba cevap verdiğini söyledi.

Ukrayna'daki aşırı grupların Rus azınlığı tehdit ettiğini ileri süren temsilci, "Biz vatandaşlarımızı ve azınlıkları koruyoruz, tüm faaliyetlerimiz meşru" diye konuştu.

Toplantıda Rus temsilcinin gösterdiği Yanukoviç imzalı mektubun meşruluğu da tartışma konusu oldu. ABD ve Fransa temsilcileri; "Ukrayna'daki Rusların tehdit altında olduğuna dair kanıt yok, bu mektup Rusya'nın eylemlerini haklı çıkarmaz" dedi.

'16 BİN ASKER SEVK EDİLDİ'
Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev ise Rusya'nın 24 Şubat'tan bu yana Kırım'a 16 bin ek asker konuşlandırdığını söyledi.

Temsilci, Ukrayna topraklarında bulunan Rus askeri unsurlarına ilişkin bilgi vererek dış yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ülkedeki gelişmeleri incelemek için uluslararası arabulucu ve gözlem misyonu oluşturulması teklifini yineleyen Sergeyev, ülkede azınlıklara yönelik tehdit olmadığını dile getirdi.

'ORDUMUZ HAZIR'
Rusya'nın Budapeşte Memorandumu'nun imzacıları arasında bulunduğunu ve Ukrayna'nın egemenliğinin garantörlerinden olduğunu anlatan Sergeyev, "Ama Rusya Ukrayna'nın egemenliğini ihlal ediyor. Ordumuz müdahaleden hep kaçındı ama operasyon için tam hazır bir durumda" dedi.

Sergeyev, Rusya'nın 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'da yaklaşık 16 bin ek asker görevlendirdiğini sözlerine ekledi.

NATO 'OLAĞANÜSTÜ' TOPLANACAK
Öte yandan NATO üyesi ülkelerin bugün Ukrayna'daki gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanacağı bildirildi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, yaptığı yazılı açıklamada, Polonya'nın NATO anlaşmasının toplu savunmayı öngören 4'üncü maddesinin işletilmesini talep etmesi nedeniyle olağanüstü toplantı kararı alındığını bildirdi.

Rasmussen, açıklamasında, "Ukrayna içindeki ve çevresindeki gelişmeler müttefik komşu ülkelere tehdit oluşturmaktadır ve Avrupa Atlantik bölgesinin güvenliği ve istikrarını doğrudan ve ciddi şekilde etkilemektedir" ifadesine yer verdi.

NATO'yu kuran 1949 tarihli Washington Antlaşması'nın 4'üncü maddesi, üye ülkelerden herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiği görüşüne sahip olması halinde tüm üyelerin birlikte istişare yapmasını öngörüyor.

Antlaşmanın toplu savunmayı içeren ve NATO tarihinde sadece 11 Eylül saldırılarının ardından işletilen 5'inci maddesi ise herhangi bir üyeye silahlı saldırıya tüm İttifak'a yapılmış gibi ortak cevap verilmesini düzenliyor.

AB'DEN ZİRVE KARARI
Kırım kriziyle ilgili bir açıklama da Avrupa Birliği'nden geldi. Avrupa Birliği, Ukrayna konusunu ele almak üzere Perşembe günü devlet ve hükümet başkanları düzeyinde olağanüstü nitelikle zirve düzenleme kararı aldı. AB dışişleri bakanları, Rusya ile vize anlaşmasının askıya alındığını da duyurdu.

YAPTIRIM TEHDİDİ
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları zirvesi sonrası konuşan, AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Cathrine Ashton, Rusya'yı Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettikleri gerekçesiyle kınadı. Ashton, Rusya'nın bölgedeki gerilimi düşürmemesi halinde birçok alanda yaptırımlarla yüzleşeceğini vurguladı.

'İŞGAL' YERİNE 'SALDIRI'
Öte yandan AB dışişleri bakanları toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Rusya güçlü bir şekilde kınandı. Ancak, bildiride "işgal" kelimesi yerine "saldırı" ifadesi kullanılması dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...