Davos'tan Türkiye'yi üzecek rapor

Küresel Bilgi Teknolojisi Raporu'na göre Türkiye basın özgürlüğünde 106. sırada.

09.04.2009 - 13:13

Davos'tan Türkiye'yi üzecek rapor

Dünya Ekonomik Forumu, 2008-2009 Küresel Bilgi Teknolojisi Raporu'nu yayınladı.

Raporda, Türkiye basın özgürlüğü alanında 134 ülke içinde 106. oldu, yargı bağımsızlığı alanında ise 64. sırayı aldı.

Basın özgürlüğü listesinin tepesinde Danimarka, İsveç, Hollanda, Almanya, Norveç, Finlandiya, İsviçre, İsrail, Yeni Zelanda ve Kanada bulunuyor. Listede Türkiye’nin üstünde yer alan ülkelerden bazıları Arnavutluk, Bulgaristan, Uganda, Ukrayna, Zambiya, Burkina Faso, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi.

Yargı Bağımsızlığı sıralamasında ise Türkiye 134 ülke arasında 64. oldu. Yargı bağımsızlığı sıralamasının sonunda Venezuela bulunuyor. Bu sıralamada son sırada Chavez’in ülkesi Venezuela yer aldı. Yargının bağımsızlığı listesinin başında ise şu ülkeler var: Yeni Zelanda, Finlandiya, İsveç, Almanya, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Avustralya, Kanada ve İrlanda.

Raporda bilgi toplumuna hazır olma derecesi de belirlendi. Bu listede de Türkiye geçen yıla göre 6 sıra gerileyerek, 61. oldu. Liste hazırlanırken, teknoloji ihracatı, fikri mülkiyet hakları ve korunması, bilimsel araştırma kurumlarının niteliği, eğitim harcamaları, matematik ve pozitif bilimler eğitimi, cep telefonu kullanımı gibi etkenlere bakıldı.

Geleneksel Küresel Bilgi Teknolojisi Raporları, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları sırasında oluşturuluyor. Birçoık ülkeden gelen verilerin yanısıra, iş dünyasının liderleri ile yapılan mülakat sonuçları da çalışmada kullanılıyor. Ayrıca her ülkede yapılan anketlerin yönetilmesi için 150 enstitü ile ortak çalışıldı. 2008’de bu anketlere 12 binden fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...