Başbakan Davutoğlu: “Biz Suriye halkını kurban olarak görüyoruz”

Londra’da Suriye’yi ve Bölgeyi destekleme Londra konferansı kapanış konuşmasını gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere-Türkiye-Almanya-Kuveyt- Lübnan Norveç Ürdün BM Ortak basın toplantısına katıldı.

DHA 04.02.2016 - 18:50 | Son Güncelleme : 04.02.2016 - 19:25

Başbakan Davutoğlu: “Biz Suriye halkını kurban olarak görüyoruz”

Davutoğlu oturumda Cenevre’deki görüşmelerin umut verici olmadığını belirterek bir konuşma yaptı.

“Cenevre’den çıkan görüşmeler umut vadedici değildi. Eğer Cenevre’den iyi bir mesaj çıkmazsa donör toplantılarını yapmaya devam edeceğiz.” diyen Davutoğlu şunları söyledi: “700 bin okul çağında çocuk var bunların 300 bini eğitim hizmetine ulaşıyor, kalan 400 bine önümüzdeki yıl hizmet vereceğiz. Maliyeti ne olursa olsun bu yardımı yapmaya devam edeceğiz biz Suriye halkını kurban olarak görüyoruz”

“Negatif bir izlenim vermek istemiyorum ama en kötü mesaj Halep’ten geldi. Son 3 gün içinde Rus uçakları Halep’i bombaladı ve Halep’e giden insani yardım koridoru kesildi. 300 bin kişi var orada yürekten üzülerek söylüyorum ki insani lojistik koridor rejim güçleri ve Rus savaş uçaklarının işgali altında”

“Kuşatma yapmak suretiyle insanları açlığa mahkum etmek orta çağ zihniyetidir.” diyen Başbakan Rusların bu bölgeye yaptıkları bombardımanlarla yardım koridorunu kapattıklarını söyledi. Davutoğlu şöyle devam etti: “Daha bu sabahtan itibaren 10 bin sığınmacı geldi. Rus savaş uçaklarının saldırılarından kaçıyorlar. Eğer Türkiye’den Halep’e giden bu koridor kesilirse BM sorumlu olacak ve biz Suriye muhalefetini Cenevre’ye gelmeye ikna edemeyeceğiz. Ben buradan bir çağrı yapıyorum. Birlikte çalışalım insani yardım konusunda. Halep Türkiye arasındaki insani koridor kesilirse uluslararası toplum bir felaketin sorumlusu olacak.”

Sayfa Yükleniyor...