Davutoğlu, İbadi'yi aradı

Başika Kampı geriliminin yaşandığı Ankara ile Bağdat arasında bugün önemli bir temas kuruldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar el İbadi'yi aradı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 30.12.2015 - 18:10 | Son Güncelleme : 30.12.2015 - 18:43

davutoğlu ibadi.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'yi telefonla arayarak, Ramadi'de konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı. Davutoğlu ayrıca Ramadi'nin IŞİD terör örgütünden kurtulmasından ötürü İbadi'yi tebrik etti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Davutoğlu, dün Ramadi'de konvoyuna saldırı yapılan Irak Başbakanı Haydar El İbadiile telefonla görüştü. 

Saldırıyı kınayan ve geçmiş olsun dileğinde bulunan Davutoğlu, ayrıca Ramadi'nin IŞİD terör örgütünden kurtarılmasından ötürü İbadi'yi tebrik etti. 

Ebadi'nin de telefon görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Başbakan Davutoğlu, iki ülkenin ulusal güvenliğinin birbiriyle bağlantılı olduğunun altını çizerek, DAEŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin yarattığı tehdidin ortadan kaldırılması yönündeki güçlü irademizi ortaya koymuştur. İkili temelde ve uluslararası koalisyon bünyesinde, DAEŞ’in kontrolü altındaki Irak topraklarının kurtarılması bağlamında, tam eşgüdüm ve işbirliği içerisinde Irak’la birlikte çalışmaya devam edeceğimizi de vurguladı.

Irak Başbakanı İbadi, terörizm tehdidiyle mücadelenin önemini vurgularken, ülkesinin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi beklentisini ifade etti.

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, evvelce ülkemizce yapılan açıklamalar doğrultusunda, Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı konusundaki hassasiyetini anladığını ve bu konuyu, Irak’ta faal DAEŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin, ülkemizin ulusal güvenliğine yönelik tehdidiyle etkin mücadele gerekliliğiyle birlikte değerlendirdiğimizi belirtmiş, Musul’un kurtarılmasına yönelik çabalara destek vermeyi kararlılıkla sürdüreceğimizi yinelemiştir. Bu çerçevede, iki ülke yetkililerinin teknik düzeyde gerekli eşgüdümü sağlayabileceğine inandığımızı ifade etmiştir."

Sayfa Yükleniyor...