Davutoğlu İran'ı görüşmek için Brüksel'de

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İran'ı görüşmek üzere Brüksel'de temaslarda bulundu.

NTV Haber 22.04.2010 - 15:53

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ani bir kararla gittiği Brüksel'de Avrupa Birliği yetkilileriyle İran'ı görüşmek üzere biraraya geldi. Görüşmeler sonrası Davutoğlu, İran'ın daha hızlı hareket etmesi yönünde mesaj verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ani bir kararla gittiği Brüksel'de Avrupa Birliği yetkilileriyle görüştü.

Davutoğlu'nun temasları çerçevesinde Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Fule ile Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi ve aynı zamanda Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ile görüştü.

Davutoğlu, İran'da yaptığı görüşmelerde aldığı izlenimleri ve bundan sonra atılacak adımları Ashton ile görüştüğünü ve esas itibariyle Brüksel seyahatinin nedeninin de bu olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı, İran'ın nükleer programı konusunda Batı ile Tahran yönetimi arasındaki anlaşmazlığın çözümü için diplomasiye öncelik verilmesini bir kez daha yineledi ve şunları kaydetti: "Diplomatik çözüm olmazsa, herkesin kaybedeceği bir durum olur. İran ile yaşanacak askeri bir gerginliğin bedelini sadece İran değil, komşuları da öder."

Davutoğlu diplomatik çözüme ulaşma konusunda süreyle ilgili İran'a da uyarıda bulundu ve "Bu tür adımlar çok uzun süreye yayılmamalı, bu konuyu İranlı muhataplarımıza da anlattık" dedi.

Davutoğlu Brüksel'de

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...