Davutoğlu: Mesele Esed'in dışarıda kalması

Suriye halkının dostları çekirdek grubu Paris'te bir araya geldi. Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’li mevkidaşı Kerry’le birlikte basın toplantısı düzenledi.

Haberler 12.01.2014 - 21:37

Davutoğlu: Mesele Esed'in dışarıda kalması

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grubu Toplantısı'nın ardından Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin Paris Büyükelçiliğinde kısa bir basın toplantısı yaptı.

Kerry ile çekirdek grubu toplantısı bitiminde basına kapalı görüşme de yapan Davutoğlu, Kerry ile Cenevre-2 Konferansı'na katılımı konusunda Suriye muhalefetini ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.

Davutoğlu, görüşmede başta Suriye'deki durumun yanı sıra İsrail-Filistin ilişkilerine, Irak'ta yaklaşan seçimlerin ışığında yaşanan şiddet olaylarına, Cenevre-2 Konferansı'na, ve İran'la 5+1 ülkeleri arasındaki İran'ın nükleer programına ilişkin konu başlıklarının da görüşüldüğünü kaydetti.

Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Paris'te bulunduğu süre zarfında bölge ülkeleri dışişleri bakanları ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet el-Carba ile görüştüğünü, temaslarında, hem bölgedeki gelişmeleri hem de çekirdek toplantıdaki konuların ele alındığını söyledi.

"SALDIRILAR OLAĞANÜSTÜ ARTTI"
Çekirdek grubu toplantısının son derece verimli geçtiğini bildiren Davutoğlu, Londra'da yapılan son toplantıdan sonra Suriye'de birçok gelişme yaşandığına vurgu yaparak şöyle konuştu:

"O toplantıda SMDK'ya Cenevre 2 konusundaki verdiğimiz destek konusunda çok güçlü bir bildiri yayınladık. Daha sonra Suriye Ulusal Koalisyonu Cenevre 2'ye katılacağını ifade etmişti. Ancak üzerinden yaklaşık 2,5 ay geçti.

Suriye rejimi saldırılarını olağanüstü arttırdı. Varil bombalarıyla katliamlar yapmaya başladı. Halep'te, Doğu Guta'da, Humus ve Şam'da halkı açlığa mahkum ederek ölümlere sebebiyet verdi. Dolayısıyla bu yaşananlar Suriye Ulusal Koalisyonu içinde Cenevre 2'ye katılım konusunda haklı bazı kaygıları ortaya çıkardı. Bugün biz 11 ülke olarak bu kaygıları giderici mahiyette Suriye ulusal koalisyonuna verdiğimiz desteği bir kez daha ifade ettik."

Suriye muhalefetinin Cenevre-2 Konferansı'na katılımının henüz netleşmediğini kaydeden Davutoğlu, çekirdek grubu toplantısıyla ilgili, "Biz 11 ülke Cenevre 2'nin Suriye rejiminin saldırılarını meşru kılacak bir platforma dönmesine kesinlikle izin vermeme kararı aldık" ifadesini kullanarak toplantının ardından çok güçlü bir bildiri yayınladıklarını söyledi.

"TOPLANARAK KARAR VERECEKLER"
Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerin Cenevre 2'ye katılımına ilişkin ise şöyle konuştu: "Suriye Ulusal Koalisyonu genel kurulu tekrar toplanacak. Bizim burada aldığımız kararları göz önüne alarak karar verecekler. Haklı kaygılarını anlıyoruz ama katılımlarını da arzu ediyoruz. Umarız 17 Ocak'ta İstanbul'da yapılacak olan Suriye koalisyonu toplantısında bu yönde bir karar alırlar."

Bakan Davutoğlu, Suriye'de Esed sonrası döneme ilişkin birtakım kaygıların olduğu yönündeki bir soruya ise Cenevre 1'de eli kana bulananların Suriye'nin geleceğinde yeri olmayacağını dile getirdiklerini anımsattı.

"BÜTÜN MESELE ESED'İN YER ALMAMASI"
Bugünkü toplantıda da bütün ülkelerin artık Beşşar Esed'in, Suriye'de bir yönetimi devam ettirme meşruiyetini kaybettiği konusundaki ortak görüşlerini tekrar yenilediklerinin altını çizen Davutoğlu, tam yetkiye sahip geçiş hükümetinin kurulmasıyla da Esed'in fiilen ülke yönetimine dair herhangi bir yetkiyi kullanamaz hale geleceğini belirtti.

Davutoğlu, "Bu bakımdan bizim pozisyonumuz bu konuda açık. Bu perspektifle Suriye çekirdek grubunun perspektifi de aynıdır. Suriye halkının iradesine saygı duyulacak şekilde bir geçiş sürecinin başlaması ve o geçiş sürecinde Esed dahil eli kana bulananların yer almaması. Bütün mesele bu" değerlendirmesini yaptı.

Sayfa Yükleniyor...