BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Parlamentosu (AP) Kürt Dostluk Grubu'nun girişimiyle yarın düzenlenecek "Türkiye, Kürtler ve İmralı Süreci - Türkiye'de Kürt Sorununa Barışçıl Çözüm İçin Siyasi Diyalog" konulu toplantıya konuşmacı olarak katılacak.

Toplantıya resmi olarak AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Fransız parlamenter Helene Flautre, AP Birleşik Sol Grup üyesi Alman parlamenter Jürgen Klute ve Liberal Grup üyesi Alman parlamenter Alexander Lambsdorff ev sahipliği yapıyor.

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, 6 Şubat Çarşamba günü de AP Genel Kurulu'nda düzenlenecek "Türkiye'de Kürt Sorununa Barışçıl Çözüm İçin Diyalog" konulu özel oturuma seyirci olarak katılacak.

AB dönem başkanlığı adına İrlanda, Avrupa Komisyonu adına genişleme sürecinden sorumlu komiser Stefan Füle ve AP'deki siyasi grupların temsilcileri oturum sırasında konu hakkında görüş belirtecek.

Demirtaş'ın Strasbourg temasları sırasında başta Avrupa Komisyonu üyesi Stefan Füle ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz olmak üzere çok sayıda Avrupalı parlamenterle ikili görüşme yapması da planlanmış durumda.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Strasbourg temasları Çarşamba akşamı Avrupa Parlamentosu'nda düzenleyeceği basın toplantısıyla sona erecek.