Denktaş solunum cihazından ayrıldı

Genel durumunun eskiye göre çok daha istikrarlı olduğu belirtilen Rauf Denktaş’ın solunum tüpü çıkarıldı.

Denktaş solunum cihazından ayrıldı

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi hastanesinde basın toplantısı düzenleyen doktorları, Denktaş’ın durumunun son derece istikrarlı olduğunu, iyileşme konusunda motive olduğunu ve bir an önce ayağa kalkmak istediğini aktardılar.

Denktaş’ın akciğer tedavisini yürüten Profesör Finn Rasmussen “Solunum destek cihazından ayrıldı boğazındaki tüpü çıkarttık, kendisi de buna çok memnun oldu. Bizim için, kendisi için ve Kıbrıs için çok iyi bir gün, gelişmelerden çok memnunuz” dedi.

Denktaş’ın şakalar yaptığını, iyileşince çay içmeyi kararlaştırdıklarını belirten Rasmussen “hastamızın normal öksürük refleksi var bu iyi bir durum. Akciğerlerin güçlendirilmesi için terapi uygulanıyor. Genel durumu son derece istikrarlı. Kendisi iyileşme konusunda motive olmuş durumda” diye konuştu.

Denktaş’ın tedavisini yürüten beyin cerrahı Profesör Erkan Kaptanoğlu ise şunları söyledi:

“Endişelendiğimiz zamanlar oldu ama genel olarak ümitliydik. Çok güçlü bir kişiliği var. İyileşmeyi çok isteyen çabuk ayağa kalkmak isteyen birisi. Birinci Cumhurbaşkanımız kendi kurduğu ülkede tedavi görüyor çok istediği birşeydir. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Başka bir boyuta geçiyoruz çünkü güçlenmesi ve bugünkü durumumuzu korumamız lazım. Ufak tefek dalgalanmalar yine oluyor ama bize gücünü gösterdi. İnşallah çok çok daha iyi olacak ve kısa zamanda çok daha iyi haberler verme mutluluğuna kavuşacağız.”

YOĞUN BAKIMDA KALMAYA DEVAM EDECEK
Denktaş’ın birkaç gün daha yoğun bakımda takip edeceklerini söyleyen Kaptanoğlu şöyle devam etti:

“Teknik olarak yakın zamanda yoğun bakım ünitesinden çıkabilir ama biraz daha tedbirli olmamız gerekir. Hayati tehlike her geçen gün daha azalıyor. Gündemimiz değişti artık alacağı fizyoterapi ve akciğerlerin iyi çalışması ve hareketlenmesi. Fizyoterapiyi nasıl yapacağız akciğerleri nasıl daha iyi çalışacak tüpe ve solunum desteğine ihtiyacı olmadan bugünü ve yarını nasıl geçirecek bunları düşüneceğiz.”

Bir soru üzerine Kaptanoğlu Denktaş’ın yoğun bakımdan servise çıktığı zaman, kendisi de isterse basına görüntü alma imkanı verileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...