Deprem anne ve babaları aldı yenileri aranıyor

Haiti'deki depremde ailelerini kaybeden çocuklar için birçok ülke evlat edinme sırasında. ABD, vatandaşlarını sabırlı olmaya çağırırken, BM'den de çocuk kaçakçılığı uyarısı geldi.

Anadolu Ajansı 27.01.2010 - 21:51

Deprem anne ve babaları aldı yenileri aranıyor

Amerikan yönetimi, Haiti'yi vuran depremde ailelerini kaybeden çocukları evlat edinmek isteyen Amerikalıları sabırlı olmaya çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çağrının amacının, ''hata yapılmasını önlemek ve çocuk tacirlerine fırsat vermemek için şeffaf bir prosedürün uygulanmasını beklemek olduğunun'' altı çizildi ve Haitili yetkililerle bu konuda istişarelerin sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, kısa sürede Haitili çocukların hızla, ancak kurallara uygun biçimde evlat edinilmelerine olanak sağlayacak bir prosedürün yürürlüğe koyulacağına emin olunduğu da kaydedildi.

Depremin ardından birçok ülke gibi ABD de evlat edinme prosedürlerini hızlandırma kararı almıştı. Haitili yetkililer de, çocukların kötü niyetli kişilerin ellerine düşmemeleri için evlat edinme işlemlerinin Başbakan ile BM tarafından onaylanması gerektiği yönünde karar almıştı.

Depremin ardından ortaya çıkan kaos ortamında çocuk tacirlerinin işbaşında olduğundan ciddi biçimde endişe ediliyor. Hatta bazı çocukların hastanelerden kaybolduğu yönünde haberler veriliyor.

ÇOCUK KAÇAKÇILARI VE SUÇLULAR
Öte yandan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, depremin ardından hapisten kaçan suçlularla çocuk kaçakçılarının Haiti'deki insan haklarına ciddi bir tehdit oluşturduğunu bildirdi.

Pillay, Cenevre'de Haiti'deki durumu görüşmek üzere olağanüstü gündemle toplanan Konseye sunduğu mesajında, Haiti'deki cezaevlerinden kaçan çete liderleri ve diğer suçluların, silaha sarılıp şiddet eylemlerine girişebileceklerinden ciddi endişe duyduğunu ifade etti.

Suçlu olduğu var sayılan kişilerin öfkeli kalabalık tarafından öldürüldüğü yönündeki haberlerin de alarm verici nitelikte olduğunu belirten Pillay, geçmişten alınan derslerin ışığında bu tür şiddet olaylarının kökünün kazınması gerektiğine işaret etti.

YASA DIŞI YOLLARDAN EVLAT EDİNME
BM UNICEF Başkan Yardımcısı Dermot Carty de, şu anda Haiti'deki mevcut durumun çocuk tacirleri için çok uygun olduğunu belirttiği açıklamasında, bu kişilerin durumdan faydalanarak yasa dışı yollardan evlat edindirme yoluna kolayca gidebileceklerinin altını çizdi.

Konseyin Haiti'de ölenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan oturumu, 47 üyenin 37'sinin talebiyle düzenlendi.

Oturumda söz alan Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, uluslararası toplumu Haiti'nin yeniden imarı için yardıma çağırırken, bu ülkenin egemenliğinin korunması gerektiğine işaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...