Deprem ve tsunami bilançosu artıyor: 150 ölü

Güney Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Amerikan Samoası açıklarında meydana gelen 8,3 şiddetindeki deprem ve onu izleyen tsunami 113 kişinin ölümüne yol açtı.

29.09.2009 - 21:42

Deprem ve tsunami bilançosu artıyor: 150 ölü

Samoa takımadalarını vuran 8,3 büyüklüğündeki deprem ve sarsıntıdan kısa süre sonra gelen dev dalgalar yüzünden ölenlerin sayısı 150'ye yükseldi.

Yetkililer, Samoa'da 110, Amerikan Samoa'sında 31, Tonga adasında ise 9 kişinin öldüğünü, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini ancak, afetten etkilenen bütün bölgelerin araştırılmasının haftalar sürebileceğini belirtti.


Yetkililer, su tesisatlarının zarar görmesi sonucu sudan bulaşabilecek hastalıklar konusunda uyardı. Yeni Zelanda, afet bölgesine 710 bin dolarlık acil yardımda bulunurken, Avustralya da bölgeye 20 tonluk insani yardım gönderdi.

Ayrıca yetkililer, çok sayıda kişinin kayıp olduğunu belirtirken, 2 bin 488 kişinin de güvenli yerlere gitmek için evlerini terk ettiğini kaydetti.

Görgü tanıkları da kamyonlar dolusu ceset gördüklerini ve ölü sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğunu belirtti.

Aynı kaynaklar, ceset dolu kamyonları ilk gördüklerinde şoke olduklarını ama 3 saat sonra bu kamyonları görmeye alıştıklarını kaydetti.

Batı Samoa'ya bağlı Apia'da ve Amerikan Samoası'na bağlı Pago Pago'yu yaklaşık 1.5 metrelik dalgalar vurdu.

Amerikan Samoası'nın güneybatısında meydana gelen ve 33 kilometre derinlikte oluşan depremin büyüklüğü önce 7,9 olarak açıklanmıştı. Ardından pasifik tsunami merkezi depremin büyüklüğünü 8,3'e yükseltmişti.

SARSINTIYI 5 DAKİKA BOYUNCA HİSSETTİK
Batı Samoa'nın bazı yerlileri, Radio New Zeland'a yaptıkları açıklamada, büyük bir sarsıntı hissettiklerini ve yetkililerin yüksek yerlere çıkmaları tavsiyesinde bulunduklarını söylediler.

Amerikan Samoası'ndan bir yetkili de, Fox televizyonuna, sarsıntıyı 5 dakika boyunca hissettiği açıklamasını yaptı.

ABD toprağı Amerikan Samoası'nın Valisi Togiola Tulafono, bölge açıklarında denizin altında meydana gelen deprem nedeniyle 50 kişinin de yaralandığını söyledi.

Okyanuslarla ilgili bir konferans için Hawaii'de bulunan Tulafono, Amerikan Samoası'nın en büyük adası olan Tutuila'nın güneyinin harabe haline geldiğini belirterek, yol ve köprülerin zarar görmesi nedeniyle ulaşılmakta güçlük çekilen adanın batısından bilgi alındığında ölü sayısının daha da artabileceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...