Devlet televizyonu muhaliflerin elinde

Libyalı muhaliflerin devlet televizyonunun kontrolünü ele geçirdiği bildirildi. Muhaliflerin Trablus'ta ilerlemesi hızla devam ederken, Mısır, Cezair ve Ürdün gibi bölge ülkelerinden, Kaddafi karşıtı bu ilerlemeye büyük destek geldi.

22.08.2011 - 18:02

Kaddafi'nin yıllarca en büyük propoganda aracı olarak elinde tuttuğu devlet televizyonu muhalif güçlerin kontrolüne geçti.


Reuters'a konuşan muhaliflerin sözcüsü, "Şu an itibarıyla yayın kesildi. Kanalın kontrolü bizde" açıklamasını yaptı. Sözcü, "Devrimciler, binanın etrafındaki askerleri öldürdükten sonra televizyon kanalına girdi" dedi.

MISIR  LİBYALI MUHALİFLERİ TANIDI
Libya'da muhaliflerin ilerlemesi hızla devam ederken, Kaddafi karşıtı bu ilerlemeye uluslararası kamuoyundan da büyük destek geldi.
Mısır, Libya muhaliflerini resmen tanındı. Mısır devlet televizyonu, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamel'in, muhaliflerin kurduğu Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanıdıklarını söylediğini duyurdu.

'ARAP BİRLİĞİ LİBYALI MUHALİFLERLE TAM DAYANIŞMA İÇİNDE'
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Libya'da muhaliflerle tam dayanışma içinde olduklarını açıkladı.  Arabi, yayımladığı bildiride, ''ulusal geçiş konseyinin sürdürdüğü çabalarla tam dayanışma içinde olduğunu'' belirtti.

Arabi, Libya'nın bölgesel bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının korunmasını umduğunu da kaydetti.

CEZAYİR'DEN MUHALİFLERE DESTEK
Cezayir'deki Libya Büyükelçiliğine muhaliflerin bayrağının çekildiği bildirildiElçilik binasının dışındaki Reuters muhabiri, binada muhaliflerin kırmızı, yeşil ve siyah renklerinden oluşan bayrağını gördüğünü söyledi.

'KADDAFİ'NİN DURUMU SURİYE VE YEMEN LİDERLERİNE DERS OLMALI'
Ürdün'deki en büyük muhalefet grubu Müslüman Kardeşler, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin muhtemel düşüşünün Suriye ve Yemen liderleri için ders olması gerektiğini bildirdi.

Müslüman Kardeşler lideri Hammam Said, Kaddafi'nin devrilmesinin Libya'da demokrasinin yolunu açacağını belirtti.

"Kaddafi'nin, Yemen ve Suriye Devlet Başkanları gibi kendi halkına karşı haksız güç kullanan tiran olduğunu" söyleyen Said, bu liderlerin, sonlarının yakın ve benzer olduğu konusunda ders alması gerektiğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...