Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amerikan New York Times gazetesi için ‘devrimin eksik parçası’ adlı bir makale kaleme aldı. Makalede Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki ayaklanma dalgasının 1848 ve 1989’da Avrupa’da yaşanan devrimler kadar tarihi olduğu savunuldu.

Makelede şu cümleler dikkat çeti;

“İnsanlar sadece evrensel ilkeler için değil aynı zamanda uzun zamandır baskı altındaki ulusal gurur ve itibarlarını geri almak için de ayaklandılar. Ancak bu ayaklanmaların demokrasi ve barış ya da zulüm ve çatışma getirmesi kalıcı bir İsrail-Filistin barış anlaşmasına bağlıdır.”

“Bu çalkantılı zamanlarda geleceği iki güç şekillendirecektir; insanların demokrasi çığlıkları ve bölgenin değişen nüfus yapısı. Er ya da geç Ortadoğu’ya demokrasi gelecek ve demokratik bir hükümetin tanımı insanların gerçek isteklerini yansıtacak.”

İSRAİL ARAPLARIN DÜŞMALIĞI İLE ÇEVRİLİ YAŞAYAMAZ
Cumhurbaşkanı Gül, sürdürülemez statükonun, İsrail'i daha fazla tehlike altına sokacağı uyarısında da bulundu. Makalede, “ İsrail, Araplar’ın öfke ve düşmanlığından oluşan bir denizle çevrilmiş bir ada olmayı sürdüremez” denildi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin sorumluluklarının bilincinde olarak, barış sürecinde yardıma hazır olduğunun altını çizdi ve İsrail-Filistin barışının tün dünya için hayırlı olacağını söyledi.

Gül’ün altını çizdiği bir başka konu da ABD’nin bu süreçteki konumuydu. Cumhurbaşkanı, uluslararası yasaların ve doğruluğun ABD’ye tarafsız bir arabuluculuk vazifesi yüklediğini vurguladı.