Ukrayna'da dün gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçiminde, Moskova yanlısı muhalif lider Viktor Yanukoviç, az bir oy farkıyla galip oldu.

Merkez Seçim Komisyonunun açıklamasına göre Yanukoviç, oyların yüzde 48'ini, rakibi Yulya Timoşenko ise yüzde 46'sını aldı. Bu sonuçlar Yanukoviç için iktidara geri dönüş anlamına geliyor. Sonucu Turuncu Devrim'in sonu olarak değerlendirenler de var.

Viktor Yanukoviç, bundan beş yıl önce şiddet içermeyen "Turuncu Devrim" ile iktidardan uzaklaştırılmıştı.

TİMOŞENKO: HİLE YAPILDI
Yulya Timoşenko'nun kampanya sorumlusu daha önce, seçimde yoğun olarak hile yapıldığını söylemişti. Timoşenko, bir kampanya görevlisinin Yanukoviç tarafından öldürtüldüğünü de iddia etti. Ama uluslararası gözlemciler, seçimin demokratik olduğu görüşünde.

59 yaşındaki Yanukoviç yönetiminde, Ukrayna'nın dış politikasının daha fazla Rus yanlısı bir çizgiye gelmesi bekleniyor.

TURUNCU DEVRİM SÜRECİ
Yanukoviç, 2004 yılındaki son seçimde de cumhurbaşkanı adayıydı. Daha sonra ise seçimde Yanukoviç lehinde usulsüzlükler yapıldığı anlaşılmıştı. Timoşenko'nun da liderleri arasında olduğu sokak protestoları, Yanukoviç'i iktidardan uzaklaştırmıştı.

Sürecin sonunda Timoşenko, Yuşçenko ile beraber iktidara gelmiş, uluslararası alanda tanınan bir lidere dönüşmüştü.

Mevcut Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ise, seçimin geçen ay yapılan ilk turunu kaybetmişti.

YANUKOVİÇ: HEM DOĞUYA, HEM BATIYA BAKACAĞIM
2004 yılında zaferini ilan eden ancak, gösteriler ve Yüksek Mahkeme kararı ardından, seçimi kaybettiği bildirilen Yanukoviç, o dönemde Rusya'nın yakın desteğine sahipti.

Ukraynalı lider, şimdi daha pragmatist olacağını hem Doğu'ya hem de Batı'ya bakacağını ve ülkesinin Avrupa Birliği'yle bütünleşmesini istediğini söylüyor.