Die Welt: Osmanlı Rönesansı

Alman Die Welt gazetesi Erdoğan’ın seçimler sonrasında yaptığı konuşmaya dikkat çekerek, "Arap Baharını" destekleyerek bir "Osmanlı Rönesans'ı" yaşanabileceğini yazdı.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.06.2011 - 13:27

Die Welt: Osmanlı Rönesansı

Alman basını Türkiye'deki seçimler ile ilgili olarak bugün verdiği haber ve yorumlarda ağırlıklı olarak, Avrupa ülkelerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ülkedeki reformları kararlı bir şekilde sürdürmesini istediğine ve Erdoğan'ın TBMM'de 3'te 2'lik çoğunluğu sağlayamamasına vurgu yaptı.

DIE WELT: OSMANLI RÖNESANSI
Die Welt gazetesi, "Erdoğan zaferden zafere koşuyor" başlığıyla verdiği haberde Başbakan Erdoğan'ın seçimlerden sonra yaptığı konuşmadan alıntılara yer verilerek, Erdoğan'ın herkese uzlaşma çağrısı yaparak, Türkiye'deki seçimler sonucunda tüm bölgenin, Avrupa'nın ve Asya'nın da kazandığını söylediğine işaret edildi.

Türkiye'de geçen 8 yıl içinde tüm enerji ile AB yolunda ilerlenmediği, AB'den çok diğer ülkelere yönelindiği görüşüne de yer verildi. Dış politikada Türkiye'nin "Arap Baharını" destekleyerek bir "Osmanlı Rönesans'ı" yaşayabileceği ve Erdoğan'ın Kıbrıs sorununu çözerek Avrupa kapılarını açabileceği savunuldu.

‘AVRUPA UYARDI’
Gazetede "Avrupa seçim galibi Erdoğan'ı uyardı" başlığıyla verilen bir başka haberde de, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Erdoğan'a bir kutlama mesajı gönderdiği, Bavyera Eyaleti Içişleri Bakanı Joachim Herrmann'ın ise Erdoğan'ı eleştirdiği hatırlatıldı. Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Federal Meclis

Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz'in, gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye'deki seçim sonucunun demokratik istikrarlaşmaya katkı sağlayacağını belirterek, "Türkiye çok akılcı seçim yaptı" sözlerine yer verildi.

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde bir canlanma yaşanmasını beklediğini ifade etti. Özdemir demecinde, "Türkiye'nin gündeminde şimdi, Başbakan'ın, muhalefetin işbirliği ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile çözmesi gereken 2 nokta var. Yeni bir demokratik anayasa ve Kürt sorununun çözümü" dedi.

'ALMANCILAR MEMNUN'
Aynı haberi yayımlayan "Berliner Morgenpost" gazetesi ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın yaşamından kesitlere yer vererek, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşların çoğunun oy kullanamadığını, ancak seçim sonucundan genel olarak memnun olduklarını belirtti.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesi, "Erdoğan'ın, AK Parti'yi tarihindeki en büyük zafere götürdüğünü, ancak mecliste 3'te 2'lik çoğunluğu sağlayamaması sebebi ile mütevazilik göstermek zorunda kaldığını" yazdı.

"Frankfurter Rundschau" gazetesi benzer görüşlere yer verirken, Berlin'de yayımlanan "B.Z" gazetesinde yer alan bir yorumda ise, "Erdoğan'ın seçim zaferinin Avrupa'nın çıkarına olmadığı" görüşüne yer verildi.

Sayfa Yükleniyor...