Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff görevden alındı

Yolsuzlukla suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff senato kararıyla açığa alındı. Senato, Rousseff’in Yüce Divan’da yargılanması teklifini de onayladı.

Haberler - ntv.com.tr 12.05.2016 - 14:46

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff görevden alındı

Brezilya’da usulsüzlük suçlamasında yeni gelişmeler yaşandı.

Usulsüzlükle suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, senatoda gerçekleştirilen hararetli tartışmalar sonunda oy çokluğuyla açığa alındı.

20 saatten uzun süren senato oylamasının ardından 22’ye karşı 55’e Rousseff’in açığa alınmasına ve Yüce Divan’da yargılanmasına karar verildi.

Daha önce Brezilya Meclisi'nin de yargılanması için onay verdiği Rousseff hakkındaki son kararı Yüce Divan 180 gün içerisinde verecek.

YARDIMCISI YERİNE GELDİ

Rousseff’in yerine başkanlık görevini yardımcısı Michel Temer üstlenecek. Temer 2018 yılında yapılacak seçimlerde başkanlık koltuğu için yarışmayacağını açıklamıştı. 

Brezilya'da mart ayında yapılan bir kamuoyu yoklamasında, halkın yüzde 60'ının Michel Temer'in de yargılanmasını istediği ortaya çıkmıştı.

Temer herhangi bir yolsuzlukla suçlanmamış olmasına rağmen, üyesi olduğu Merkez Parti'den bazı milletvekilleri, yolsuzluk suçlamalarıyla açığa alınmıştı. 

NE OLMUŞTU?

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in 2003-2010 yıllarında ülkenin en büyük petrol şirketi Petrobras'ın başkanlığını yürüttüğü sırada şirkette, 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz yıl mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve önde gelen iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa 7.5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva da mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti.

ROUSSEFF KİMDİR?

68 yaşındaki Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, 2011 yılından beri başkanlık koltuğunda oturuyor. Ülkenin ilk kadın başkanı olan Rousseff, 1968 - 1969 yıllarında Marksist silahlı gruplara üye olmaktan tutuklanmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...