'Dine küfretme yasasını kaldırın'

Pakistan'da dine küfretmenin idam da dahil olmak üzere, cezaya tabi olmasına uluslararası tepkiler artıyor.

'Dine küfretme yasasını kaldırın'

Pakistan'da dine küfretmeyi idam dahil cezai yaptırımlara tabi tutan yasanın kaldırılması yönünde uluslararası çağrılar artıyor.

Dine küfür yasasını gündeme taşıyan son vaka, Pakistan'da bir köyde yaşayan Hıristiyan bir kadının Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle idama mahkum edilmesini izliyor.

Asia Bibi adlı kadın, yaşadığı köyde bir grup kadınla arasında geçen münakaşa ardından tutuklanmıştı.

Tartışma, bir Hıristiyanın dokunduğu sudan içmeyeceklerini söyleyen Müslüman kadınlara Asia Bibi'nin tepki vermesinden kaynaklanıyor.

Asia Bibi, Pakistan'da dine küfür yasaları çerçevesinde ölümle cezalandırılan ilk kadın.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, tartışmalı yasanın ülkede dini azınlıkları hedef aldığını söyleyerek Asia Bibi'nin serbest bırakılmasını ve yasanın kaldırılmasını istedi.

Pakistan'da bugüne değin dine küfür iddiasıyla hiç kimse idam edilmedi, fakat muhabirler bu suçtan tutuklanan yaklaşık 10 kişinin davaları sonuçlanmadan cinayete kurban gittiğini bildiriyor.

Asia Bibi'nin idam kararının açıklanması ardından uluslararası camiadan gelen tepkiler karşısında, Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari davanın yeniden gözden geçirilmesini emretti.

Pencap bölgesinde yaşayan ve çocuklu bir kadın olan 45 yaşındaki Asia Bibi'nin salıverilmesi yönündeki çağrılara geçen hafta Papa da katıldı.

Hıristiyan kadın, köyünde diğer kadınlarla arasında geçen münakaşa sırasında Hz. Muhammed'e küfrettiği iddiasını reddediyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Ali Hasan Dayan, ''Dini azınlıkları hedef alan adaletsizliklerin sona ermesi için bu kötü niyetli yasanın geri çekilmesi şart'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...