Dini liderler Sarkozy'ye cephe aldı

Laiklik ve İslam’ı tartışmaya açma kararı alan Sarkozy’ye ülkedeki dini liderlerden ortak tavır geldi.

30.03.2011 - 12:32

Dini liderler Sarkozy'ye cephe aldı

Fransız Hıristiyan, Müslüman, Yahudi ve Budist cemaatleri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve iktidar partisinin 5 Nisan'da başlatmayı planladıkları laiklik tartışmasını istemiyor.


"Fransız dini sorumlular konferansı" adı altında geçen yıl Kasım ayında oluşturulan platform tarafından bu sabah yayımlanan ortak bildiride, laiklik tartışmasının sadece siyasi partiler tarafından yapılamayacağı ve 2012 cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasına girildiği bir dönemde bu tartışmanın gündeme getirilmesinin uygun olmadığı görüşü ifade edildi.

Fransız Katolik, Protestan, Ortodoks, Müslüman, Yahudi ve Budist dini liderleri tarafından imzalanan bildiride, mevcut konjonktürün politik, ekonomik, finansal ve manevi krizlerle sarsıldığı ve böyle dönemlerde ortamı daha da karıştıracak girişimlerden kaçınılması gerektiği dile getirildi. Konuyu sonbaharda düzenleyecekleri toplumsal bir tartışmayla gündeme getireceklerini duyuran dini liderler ilk defa bu tür bir ortak girişimde bulunuyor.

Bildiriyi imzalayanlar arasında, Fransız Piskoposlar Konferansı başkanı kardinal André Vingt-Trois, Fransız Protestan federasyonu başkanı papaz Claude Baty, Fransız Ortodoks Piskoposlar Asamblesi başkanı metropolit Emmanuel, Fransa büyük hahamı Gilles Bernheim, Fransız Müslüman Konseyi başkanı Muhammed Mussaui ve Fransa Budist Birliği başkanı Olivier Wang-Geng de bulunuyor.

SARKOZY KARARLI
Cumhurbaşkanı Sarkozy ve iktidar partisi Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) lideri Jean-François Copé ise dini liderlerin beklenmedik çıkışına rağmen tartışmayı başlatmakta kararlılar.

Tartışmanın temelinde, son aylarda oyları hızla yükselişe geçen ve merkez sağın oylarını "çalmaya" başlayan aşırı sağcı Milli Cephe (FN) partisinin laiklik konusunu seçim malzemesi olarak kullanmaya başlaması yatıyor. FN'nin laiklik konusunu sadece ülkedeki Müslümanların örgütlenmesi ve sorunları perspektifinde kullanarak oy toplamaya çalışması, liberal-muhafazakar karışımı bir parti olan UMP içindeki bir grup tarafından "bu konu aşırı sağın tekeline bırakılmamalı" şeklinde yorumlanıyor. Ancak, başta Başbakan François Fillon ve Dışişleri bakanı Alain Juppé olmak üzere, partinin çok sayıda önde geleni, "aşırı sağın oyununa gelinmemesi ve Müslümanları parmakla gösteren girişimlerden kaçınılması" gerektiğini savunuyor.

UMP'nin 5 Nisan'da düzenleyeceği bir günlük kurultayın, laiklik konusunda bir dizi önerinin kabul edilmesiyle sonuçlanması bekleniyor. Basına sızan olası önerilerin, ana ve ilk okullarda ‘helal’ mönülerin kaldırılması, imamların laik sistem içinde eğitimi, Müslüman kızların okullarda bazı spor derslerine girmeyi reddetmelerine karşı önlemler veya namaz için cami olarak kullanılan lokallerden sokaklara taşan cemaat gibi konuları kapsayacağı belirtiliyor. Önerilerin, toplumdan gelecek tepkilere göre, yeni bir yasal düzenlemeye kadar gidebileceği de söylenmekte.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...