Dior’un Nazi hayranı yeğeni

Dior, baş tasarımcısı Galliano’nun neden olduğu anti-semitist skandalından ardından yeni bir skandalla karşı karşıya.

04.03.2011 - 13:03

Dior’un Nazi hayranı yeğeni

Fransız Dior moda evi, baş tasarımcısı John Galliano’yu, Yahudi karşıtı sözlerinin yer aldığı bir video kaydı nedeniyle bu hafta başında işten çıkardığını duyurmuştu. Fransız moda evi şimdi de kurucusu Christian Dior’un yeğeninin ‘Nasyonal Sosyalizm hayranlığını’ gösteren 1963 yılında kaydedilmiş bir röportaj nedeniyle zor durumda.


Fransız televizyonu tarafından 2 Kasım 1963 tarihinde gerçekleştirilen kayıtta, Christian Dior’un yeğeni Françoise, müstakbel kocası İngiliz Nasyonal Sosyalist Cloin Jordan ile birlikte görülüyor. Gamalı haçlı kolyesiyle göze çarpan Françoise Dior, “daima Nasyonal Sosyalist” olduğunu ve evlendikten sonra kocasını Fransızca konuşulan ülkelerde temsil edeceğini söylüyor.

Evlendikten sonra çocuk sahibi olmak ve çocuklarını “Nasyonal Sosyalist ilkeler” temelinde yetiştirmek istediğini söyleyen Françoise Dior, Fransız muhabirin “nedir bu ilkeler” sorusuna, “ırkını korumak, aryen kanından olmayan biriyle evlenmemek, Nasyonal Sosyalizm için mücadele etmek, Führer’e saygı duymak ve Nasyonal Sosyalizmi günümüze uyarlamak” olarak sıralıyor. Dior bu ifadelerin ardından “Nasıl Filistin Yahudilerin ve Hıristiyanların kutsal toprağıysa, Almanya da biz Nasyonal Sosyalistlerin kutsal vatanıdır” diyor.

‘YAHUDİLERİ İSTEMİYORUZ’
Muhabirin “çocuklarınızdan Yahudilere kin duymalarını isteyecek misiniz” sorusuna ise “buna kin demek yanlış olur ama biz topraklarımızda Yahudi istemiyoruz” yanıtını veriyor. “İdealimdeki kahraman Führer ” diyen Françoise Dior, nikahının da Nasyonal Sosyalist geleneklere uygun kıyılacvağını belirtip, bu töreni şöyle özetliyor : “Önce eşim ve benim parmaklarımızdan kan alınacak. Ardından bu kan karıştırılıp, ‘Mein Kampf’ kitabının bir sayfasının üzerine akıtılacak. Böylelikle aryen ırkının törelerine göre evlenmiş sayılacağız…”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...