Direnişçiler pusuya düştü

Libya'nın Bin Cevad kentinde isyancılar ve rejim yanlıları arasındaki çatışmalarda ikikişi öldü, biri gazeteci 30 kişi yaralandı.

06.03.2011 - 10:50

Direnişçiler pusuya düştü

Libya'da muhalifler, başkent Trablus'a 50 kilometre mesafedeki Zaviye'de Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin düzenlediği son saldırının da geri püskürtüldüğünü bildirdi. Direnişçilerin sözcüsü telefonla yaptığı açıklamada, "Bu sabah, dünkünden daha büyük yeni bir saldırı düzenlendi. Çatışma bir buçuk saat sürdü. Bizim tarafımızdan 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı" dedi.

Sözcü, kentteki ana meydanın hala kendi kontrollerinde olduğunu belirtti ve şu andaki durumun sakin olduğunu kaydetti. Bazı kaynaklarsa, El İhsan aşiretine bağlı milislerin direnişçileri pusuya düşürdüğünü kaydederek, bunun para için direniş hareketine ihanet anlamına geldiğini söylediler.

Bu arada, direnişçilerin kontrolündeki Misrata kenti sakinleri, başkent Trablus'un 150 kilometre doğusundaki kente ağır silahlarla taarruz eden Albay Kaddafi'ye sadık kuvvetlere ait tankların kent merkezinde top ateşi açtıklarını bildirdi.

Misrata'daki hastanede görevli bir doktor, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, kentte, taraflar arasında çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre biri bebek 18 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

Doktor, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirtirken, ölen ve yaralananlar arasında hem sivil hem de muhaliflerin bulunduğunu kaydetti.

Görgü tanıkları daha önce muhaliflerin, başkent Trablus'un 200 kilometre doğusundaki Misrata kentinde Kaddafi'ye bağlı güçlerin saldırısını püskürttüğünü söylemişlerdi.

Bu arada hükümet güçlerinin iki kasabayı ele geçirip Bingazi'ye yöneldiği, muhalif güçlerinse El Navfaliya'ya girdiği bildirildi. Trablus'ta da bu sabah saatlerinde silah sesleri duyulduğu söyleniyor.

TRABLUS'TA ÇATIŞMA
Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, Reuters muhabirine yaptığı açıklamada, başkentte çatışma olduğu yönündeki iddiaları yalanlarken, ''Sizi temin ederim, Trablus'ta herhangi bir çatışma olmuyor. Trablus yüzde 100 kontrol altında. Duyduğunuz sesler, kutlama fişekleri. İnsanlar sokaklarda, meydanda dans ediyor ancak yine de güvenliğiniz için oraya gitmemenizi tavsiye ederim'' dedi.

Libya'da Muammer Kaddafi'ye bağlı hükümet güçlerinin Zaviye ve Misrata kentlerinin denetimini ele geçirerek, Bingazi kentine yöneldiği bildirildi. Libya devlet televizyonunun haberinde, ''asileri yenen'' hükümet güçlerinin, ''Zaviye ve Misrata kentlerinin denetimini tamamen ele geçirdiği'' duyuruldu.

Haberde, hükümet güçlerinin, iki haftadan beri Libya'da meydana gelen protesto gösterilerinin merkezinde yeralan, muhaliflerin güçlü kalesi konumundaki Bingazi kentine yöneldiği belirtildi.

Ancak bağımsız kaynaklardan alınan bilgilere göre de, ülkenin batısına doğru ilerleyen muhalif güçlerin El Navfaliya kasabasının denetimini ele geçirdiği bildirildi.

Ülkenin doğusundaki muhalif güçlerin komutanı Beşir Abdulkadir düzenlediği basın toplantısında, muhalif güçlerin dün denetimini ele geçirdiği Bin Cevad kentinin batısındaki El Navfaliya kasabasını da ele geçirerek Muammer Kaddafi'nin güçlü kalesi konumundaki Sirte'ye bir adım daha yaklaştıklarını duyurdu.

TAHLİYELERDE SON DURUM
Libya'nın Misurata Limanı'ndan yola çıkan Panama bandıralı yük gemisi ''Captain Eglio'' ile yaklaşık 3 gün süren yolculuğun ardından Marmaris'e ulaşan 802 Suriyeli, 4 kafile halinde Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki gümrük kapısından ülkelerine gitti.

Vali Yardımcısı Orhan Mardinli ve Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat, Marmaris'ten otobüsle ilçeye gelen kafileleri çiçeklerle karşıladı.

Libya'dan Marmaris'e ve oradan da Yayladağı'na gelen 802 Suriyeli konuğu ilçelerinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Kaymakam Polat, gece geç saatte son kafileyi de sorunsuz bir şekilde ülkelerine uğurladıklarını kaydetti.

Libya'da işçi olarak çalıştığını belirten ve dört aylık bebeğiyle ülkesine geçiş yapan Ammar Hac Nazif, çatışmaların ortasında kaldıklarını belirtti.

Ailesiyle sağ salim ülkesine gideceği için mutlu olduğunu vurgulayan Nazif, Türk yetkililere sağladıkları destek ve gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti.

ÜLKEDE ÇİNLİ KALMADI
Libya'dan tahliye edilen Çinlilerin tamamının ülkelerine döndüğü bildirildi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Libya'dan 35.860 Çin vatandaşının tahliye edildiği belirtildi.

Libya'dan ayrılan son grup Çin vatandaşını getiren charter uçak dün yerel saatle 23.15'te (TSİ 15.15) Şanghay'a vardı. Uçakta Libya'dan Malta'ya giden 149 Çin vatandaşı bulunuyordu.

Bakanlık açıklamasında, 22 Şubatta başlayan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949 yılından bu yana yürütülen en büyük tahliye operasyonunda, yerel charter uçaklarla 12, askeri uçaklarla da 12 sefer yapıldığı, 5 kargo gemisi ve bir koruma gemisi kullanıldığı, 25 yabancı charter uçak ve 11 yabancı gemi ile 100 otobüs kiralandığı kaydedildi.

Açıklamada, Çin hükümetinin 23 Şubattan itibaren Trablus, Bingazi, Msaltata ve Sabha'ya tahliye işlemlerine yardım etmek için çalışma grupları gönderdiği hatırlatıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, dün Bordeaux kentinde bir resepsiyonda yaptığı açıklamada, Libya'daki bombardımanları engellemek amacıyla uçuş yasağı bölgesi oluşturmak için İngiltere ile üzerinde çalıştıkları bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tasarısını bitirmek üzere olduklarını belirtti.

FRANSA UÇUŞ YASAĞI PEŞİNDE
Libya'daki durumu yakından izlediklerini söyleyen Juppe, "Bombardımanları engellemek amacıyla uçuş yasağı bölgesi oluşturacak bir BM Güvenlik Konseyi tasarısı çıkarmak için İngilizlerle New York'ta çalışmaktayız" dedi.

Juppe, ayrıca dün sabah direnişçilerin saflarına katılan Kaddafi'nin eski İçişleri Bakanı Abdülfettah Yunus ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve Libya'daki insani durum ile sınırlar ve içerde olup bitenleri görüştüklerini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Juppe bugün de Kahire'de yaptığı açıklamada, Avrupa ve Fransa'nın, albay Muammer Kaddafi'nin direniş karşısındaki "ağır suç oluşturan çılgınlığına" hoşgörü gösteremeyeceğini söyledi.

Libya ile Arap dünyasındaki durumu bugün Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile yapacağı görüşmede ele alacaklarını söyleyen Juppe, Mısır'a yaptığı ziyaretin ülkesinin Arap dünyasındaki sıra dışı karışıklık karşısındaki ilgi ve alakasını gösterdiğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...