NTV

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Breitbart'a konuştu

Anadolu Ajansı

Dünya

Türkiye’de medya ve basın kuruluşlarına yönelik kararların bağımsız yargı tarafından alındığını vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Türkiye’de hiçbir medya ya da basın kuruluşu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kapatılmamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir yetkisi yoktur” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Başkanı Donald Trump'ın başdanışmanı Steve Bannon'ın seçim öncesi yöneticiliğini yaptığı internet sitesi Beitbart'e konuştu.

Özgür basının demokratik sistemle yönetilen tüm toplumlar için gerekli olduğunu ve basının da yaptığı haberden sorumlu tutulması gerektiğini kaydeden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Basın da aynı zamanda sorumlu davranmalı ve doğruları söylemeli” dedi.

Basının Batı ülkelerinde yapıcı bir rol üstlenmediğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Maalesef basın taraf tutuyor” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu özellikle Avrupa’daki sol görüşlü basının kıtayı 2. Dünya Savaşı öncesi döneme sürükleyen “çok tehlikeli bir akıma” katkıda bulunduğunu belirtti.

Batı basınının aralarında göçmenler, mülteciler, Müslümanlar ve Yahudilerin de bulunduğu gruplara karşı “nefret duygusunu körüklediğine” işaret eden Çavuşoğlu, “Basın doğruları söylemeli. Maalesef bu hem ABD’de hem de bizim bölgemizdeki temel sorun. Ancak ne olursa olsun basın demokratik sistemlerin vazgeçilmez bir unsurudur” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de bazı basın kuruluşlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kapatıldığına yönelik iddialara cevap veren Çavuşoğlu, “Türkiye’de hiçbir medya ya da basın kuruluşu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kapatılmamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir yetkisi yoktur” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye’de medya ve basın kuruluşlarına yönelik kararların bağımsız yargı tarafından alındığının altını çizdi.

Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yönetilen bazı medya kuruluşlarının 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle bağlantısı olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "FETÖ ile bağlantılı medya kuruluşları, aynı zamanda birçok yasa dışı faaliyette bulunmuş, üçüncü kişiler hakkında sahte deliller üretmişlerdir. Bu nedenle FETÖ'ye bağlı basın kuruluşları, bağımsız yargı tarafından alınan kararlar sonucu kapatılmıştır" şeklinde konuştu.

ETİKETLER