Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Irak'ta "gerginliği azaltma" diplomasisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Irak'ta temaslarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanla görüşen Çavuşoğlu, mevkidaşı El Hekim'le birlikte kameraların karşısına geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Irak yanlız değildir, beraber çalışacağız" dedi. El Hekim ise bölgedeki gerginliğin çatışmaları alevlendirebileceği tehlikesi" konusunda Türkiye ile hemfikir olduklarını belirtti.

Anadolu Ajansı 09.01.2020 - 18:54

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Irak'ta "gerginliği azaltma" diplomasisi

Bölgede artan gerginliğin azaltılması amacıyla sürdürülen yoğun diplomatik girişimler kapsamında Bağdat'ı ziyaret eden Çavuşoğlu, bir dizi temaslarda bulunuyor. 

Dışişleri Bakanı, mevkidaşı El Hekim'le görüştükten sonra basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, "Irak yalnız değildir. Irak ile zorlu günleri aşmak için beraber çalışacağız. Biz Türkiye olarak Irak'ın dış güçlerin çatışma alanı olmasını istemiyoruz, buna karşıyız.

Irak'ın zaten kendi sorunları var. Irak'ın bu tür gerginliklerden etkilenmemesi gerekiyor. ABD ve İran'dan gelen mesajları olumlu karşılıyoruz. Bu gerginliğin tamamen ortadan kalması için çalışıyoruz. Bunları Başbakan ve Cumhurbaşkanıyla ele aldık.

Mevkidaşımla önümüzdeki süreçte neler yapabileceğimizi konuştuk. Biz Irak'ın istikrarına ve terörle mücadelesine katkı sağlayacağız. DAEŞ'in yeniden ortaya çıkmasına müsade etmeyeceğiz, PKK'nın Irak topraklarında yer bulmasının önüne geçmemiz gerekiyor.

Su konusunda bir grubumuz var, çalışmalar devam ediyor. Yine güvenlik konusunda yürüttüğümüz bir çok çalışma var. Meclis Başkanıyla da görüştükten sonra Türkiye'ye geri döneceğim ama Irak'la çalışmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı. 

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali El Hekim de "Gerginliğin giderilmesi konusunda hemfikiriz" dedi. 

IRAK DIŞİŞLERİ BAKANI: TÜRKİYE İLE TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİMİZ VAR

 Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, "bölgedeki gerginliğin çatışmaları alevlendirebileceği tehlikesi" konusunda Türkiye ile hemfikir olduklarını belirterek, Türkiye'nin Irak için dost ve önemli bir ülke olduğunu vurguladı. 

Görüşmede Çavuşoğlu ile Irak ve bölgenin istikrarını ele aldıklarını belirten Hekim, "İkili ilişkilerle bölgeyi ilgilendiren gelişmeleri tüm boyutlarıyla ele aldık. Irak'ın iç barışının sağlanması için çatışma alanı olmaması gerektiğini anlattık." dedi.

Hekim, "Türkiye ile bölgede herhangi bir gerginliğin çatışmaları alevlendirebileceği ve teröristlerin elini güçlendireceği konusunda hemfikiriz." diyerek, şunları kaydetti:

"Türkiye ile terörle mücadele konusunda önemli iş birliğimiz var. Irak'ın her zaman yanında duran Türkiye, terörle mücadelemizde bize destek sunan dost ve komşu ülkemizdir."

ABD ve İran'ın Irak'taki saldırılarını kabul etmediklerini ve bunu kınadıklarını ifade eden Hekim, Türkiye ile bu iki ülke (ABD ve İran) arasında doğan gerginliğin azaltılması için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu, önce Başbakan Abdülmehdi tarafından kabul edildi.

Abdülmehdi-Çavuşoğlu görüşmesine Türk ve Iraklı heyet de katıldı.

Çavuşoğlu, ziyaretiyle ilgili Twitter'dan da "Kardeş Irak’la ilişkilerimizi ve bölgesel gelişmeleri ele almak üzere Bağdat’tayız" mesajını paylaştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi.

ÇAVUŞOĞLU IRAK CUMHURBAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın başkenti Bağdat’ta, Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı es-Selam Sarayı’ndaki toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

"IRAK HALKIYLA DAYANIŞMAMIZ DEVAM EDECEK"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son dönemde yaşanan zorlu süreçte Irak halkını yalnız bırakmayacaklarını belirterek, Türkiye'nin Irak ile dayanışmasını sürdüreceğini bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile Bağdat'taki görüşmesine ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Halbusi'ye, Türkiye'nin Irak halkına olan sevgisini ve desteğini ilettiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Bu zor günlerinde Iraklı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Irak halkıyla dayanışmamız devam edecek." ifadesini kullandı."

Sayfa Yükleniyor...