Dışişleri Bakanı Fidan'dan diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kuzey Makedonya’da üst düzey temaslarda bulundu. Bakan Fidan, zirvede yaptığı konuşmada evrensel değerlerdeki erozyonu durdurmak için somut adımlar atılması gerektiğini belirterek, "Yakın çevremiz bir kez daha derin insani acılarla çalkalanıyor. Kurallara dayalı uluslararası düzenin, mevcut küresel sorunlara dengeli ve hızlı çözümler getirmede yetersiz kaldığı bir dönemden geçiyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanı , Kuzey Makedonya'da temaslarını sürdürüyor.

Bakan Fidan, başkent Üsküp’teki Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Bayram Begay ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan diplomasi trafiği - 1

BAKAN FİDAN, KARADAĞ CUMHURBAŞKANI MİLATOVİÇ İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Fidan, Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında Karadağ Cumhurbaşkanı Jakov Milatoviç ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan diplomasi trafiği - 2

BAKAN FİDAN, KUZEY MAKEDONYALI MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Fidan, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan diplomasi trafiği - 3

BAKANI FİDAN, KUZEY MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI DAVKOVA İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Fidan, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska Davkova ile de görüştü.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan diplomasi trafiği - 4

BAKAN FİDAN, BOSNA HERSEK DEVLET BAŞKANLIĞI KONSEYİ BAŞKANI BECİROVİC İLE BİR ARAYA GELDİ
 
Dışişleri Bakanı Fidan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Denis Becirovic ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan diplomasi trafiği - 5

BAKAN FİDAN, SIRP VE YUNAN MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Fidan, Sırbistan Dışişleri Bakanı Marko Duriç ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile bir araya geldi.

BAKAN FİDAN, ZİRVEDE KONUŞTU

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fidan, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde konuştu.

"Yakın çevremiz bir kez daha derin insani acılarla çalkalanıyor. Kurallara dayalı uluslararası düzenin, mevcut küresel sorunlara dengeli ve hızlı çözümler getirmede yetersiz kaldığı bir dönemden geçiyoruz." diyen Fidan, bu eğilimi ve evrensel değerlerdeki erozyonu durdurmak için somut adımlar atılması gerektiğini, Gazze'deki vahşetin durması ve Filistin devletinin tanınmasının bu bakımdan çok önemli olduğunu vurguladı.

Fidan, bölgesel sorunlara bölgesel çözümler üretilmesi gerektiğini, komşular olarak ortak gelecek için birlikte karar vermeli ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye olarak, Belgrad-Priştine Diyalog Süreci'ni desteklemeye devam ettiklerini dile getiren Fidan, Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi birliğine desteklerini sürdürdüklerini, NATO Kosova Gücü'ne (KFOR) askeri katkı sağladıklarını hatırlattı.

Fidan, bölgenin yüzyıllar boyunca pek çok zorlukla karşı karşıya kaldığını aktararak, şunları kaydetti:

"Yine de her zaman birlikte ilerlemenin yollarını bulduk. Ortaklıklar kurarak karşılıklı güveni artırabiliriz. Bu amaçla kurumsal çerçevemizi de geliştirmeliyiz.

GDAÜ, NATO müttefiklerini, AB üyelerini ve bu iki oluşuma da taraf olmayan ülkeleri bir araya getirmektedir. Bu platform bu yüzden zengindir. Bizler, aynı tarihi, aynı kültürü paylamış ülkeler olarak, birbirimizle Balkan ülkeleri olarak konuşmalıyız."

Öne Çıkan Video

Sayfa Yükleniyor...