Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın Azez saldırısı açık bir savaş suçu

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Suriye’deki hava saldırılarını şiddetle kınandığı belirtilerek, bu saldırıların, uluslararası hukuktaki karşılığının açık bir savaş suçu olduğu vurguladı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 15.02.2016 - 23:35 | Son Güncelleme : 15.02.2016 - 23:58

Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın Azez saldırısı açık bir savaş suçu

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Suriye Uluslararası Destek Grubunun 11 Şubat’ta Münih’te yapılan toplantısında, Suriye’de çatışmaların durdurulmasına yönelik karar alındığı hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Rusların bu karardan sonra Suriye’deki hava saldırılarını durdurmak yerine daha da artırdıkları ve sivilleri, hastaneleri, okulları özellikle hedef aldıkları esefle müşahede edilmektedir. Nitekim, son 24 saat içerisinde Azez’daki iki okul ve bir hastane ile İdlib/Maar’at El Numan’daki Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün işlettiği hastaneye, Rusların gerçekleştirdiği uçak ve füze saldırıları sonucunda çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 30’un üstünde masum sivil hayatını kaybetmiştir. Yaralıların sayısı 100’ün üzerinde tahmin edilmektedir."

"ULUSLARARASI HUKUKTAKİ KARŞILIĞI DA AÇIK BİR SAVAŞ SUÇUDUR"

Açıklamada saldırıların şiddetle kınandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Şiddetle kınadığımız bu saldırılar hiçbir şekilde insanlığa ve vicdana sığmadığı gibi, uluslararası hukuktaki karşılığı da açık bir savaş suçudur. Rusya Federasyonu işlediği bu suçlarla Suriye’deki iç savaşın daha da derinleşmesine ve bölgede tehlikeli bir tırmanmaya yol açmaktadır. Rusya Federasyonu, Suriye’yi barış ve istikrardan giderek uzaklaştıran bu eylem ve saldırılarına derhal son vermediği takdirde, daha büyük ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olacaktır."

Sayfa Yükleniyor...