Dışişleri hemfikir: Önce Karabağ sorunu

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Haşimov, Türk Dışişleri'nce, Karabağ sorunu çözülmeden sınırların açılmayacağının ifade edildiğini söyledi.

05.09.2009 - 21:58

Sağlık Mensupları Derneği'nin iftar yemeğine katılan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haşimov, ''Ermenistan ile iki protokole paraf atıldı. Ne düşünüyorsunuz? Azerbaycan'ın bu konuda görüşü nedir?'' sorusu üzerine, ülkesinin bu konudaki görüşünü belirlediğini söyledi.

Bu konuda Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın bir açıklama yaptığını hatırlatan Haşimov, ''Türkiye, büyük bir ülke. Hangi ülke ile ilişki kuracağı kendi bileceği iş'' dedi.

Haşimov, Türkiye ile Ermenistan ilişkileri konusunda, ''Türk Dışişleri Bakanlığı ile bizim Dışişleri Bakanlığı bu konuyu telefonla görüştüler ve aynı kapıya gelmişler'' dedi.

''Aynı kapıya geldiler dediniz. Bunu tam olarak açıklar mısınız?'' sorusuna da Haşimov, ''Biraz önce söylediğime geldiler. Yani, Karabağ sorunu çözülmeden kapılar açılmayacak'' yanıtını verdi.

''Karabağ sorunu çözülürse, sınır kapısı açılabilir mi?'' sorusuna da Haşimov, ''Karabağ sorunu çözülsün de ondan sonra tabii. Çözülsün Karabağ konusu, bütün kaçgınlar yerine gelsin, yerleşsin ondan sonra tabii konuşma da olur. Oturup bir proje üzerinde anlaşmak da olur. Ama o bittikten sonra. Kendi silahlı kuvvetlerini, çetelerini çekecekler oradan Ermeniler...'' dedi.

''Türk Dışişleri Bakanlığı bunu söyledi mi?'' sorusu üzerine, Haşimov, ''Türk Dışişleri Bakanlığı bunu bizim bakanla görüştüğünde söyledi. Ama bize Sayın Başbakan 14 Mayıs'ta parlamentoda söyledi'' diye konuştu.

''Bunu bir söz olarak mı kabul ediyorsunuz?'' sorusuna da, Haşimov, ''Tabii, tabii. Bir büyük devletin Başbakanı söylüyor, Dışişleri Bakanı söylüyor'' dedi.

''Yani şu anda Türkiye ile görüş birliğindesiniz'' denilmesi üzerine de Haşimov, ''Tabii Türkiye bizim her zaman kardeşimiz. Rahmetli Haydar Aliyev'in söylediği gibi 'biz bir millet iki devletiz' ve hep beraber olacağız ve hiç kimse bizi ayıramaz'' şeklinde konuştu.

Haşimov, protokolün diğer maddelerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de, ''Her şey olabilir ama şartları var. Bu şartlar yerine getirilsin ondan sonra. Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tanıması gerekir. Sözde soykırımdan vazgeçmesi gerekir. Karabağ konusunun hallolması gerekir. Ondan sonra oturup konuşulabilir'' dedi.

REFERANDUM KONUSU
Ermenistan tarafının Karabağ'da bir referandum yapılması önerisiyle ilgili soru üzerine de Haşimov şunları söyledi:

''Nasıl referandum olabilir. Orada yaşayan ahali şu anda kaçgın durumda. Kiminle referandum yapılacak. Azerbaycan'da, başka yerlerde yaşayan insanlar kaçgınlar. Onlar yerlerine yerleşmelidir. Orada stabl olarak oturmalıdır. Bir milyona yakın kaçgın kendi obalarına, yuvalarına dönecekler, orada oturacaklar ondan sonra artık konuşabiliriz.''

''Ermenistan'ın önerdiği adil bir referandum olmayacak o zaman...'' denilmesi üzerine de Haşimov, ''Bir başka devletin toprağında, işgal altında olan toprağında başka bir devlet referandum yapabilir mi? Karabağ Azerbaycan arazisi, Ermenistan kalkıp da Karabağ'da nasıl referandum yapabilir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...