Doğalgaz karşılığında füze

Azerbaycan’ın 'Express’ gazetesi, Rusya'nın Azerbaycan'a doğalgaz karşılığında füze satmayı teklif ettiğini yazdı.

27.02.2009 - 11:39

Doğalgaz karşılığında füze

Azerbaycan’da çıkan ‘Express’ gazetesi bugün manşetten duyurduğu haberinde, Rusya yönetiminin Azerbaycan’a ilk kez ‘S-300’ ve ‘S-400’ hava savunma füzeleri önerdiğini yazdı.

Rusya`nın bugüne kadar ürettiği en etkili silahlardan sayılan 150 kilometre kadar menzile sahip, hareketli platformlarda çalışan ‘S-300’ler, aynı anda çok sayıda hava hedefine kilitlenip, bunları kısa zamanda imha edebilen son derece etkili sistemler.

Resmi kaynaklar tarafından henüz doğrulanmayan iddiaya göre, Kremlin yönetiminin şu ana dek sadece strateji müttefiklerine önerdiği bu sistemlerden, en az 3’ünün Azerbaycan’a satışı gündemde.

Hava sahasını güçlendirmek için kullanılan ‘S-300’ ve bu silahın moderleştirilmiş biçimi olan ‘S-400’ler için Moskova yetkililerinin Bakü’ye, dünya piyasalarındaki fiyatın yüzde 68’i düzeyinde bir fiyat önerdiğini belirten gazete, ‘Her birisi 115,94 milyon dolar olmak üzere üç sistem için harekete geçen Rus yetkililerin, Azerbaycan’la 350 milyon dolarlık bir anlaşma imzalama planladığını’ öne sürdü.

Füze sistemlerini Azerbaycan’a 20 yıllık ödeme vadesi veya doğalgaz karşılığında satmayı düşünen Moskova yönetiminin, anlaşma detaylarını görüşmek için Bakü’ye Nisan ayında bir delegasyon göndereceğini açıklayan gazete, Azerbaycan ve Rusya Savunma Bakanlıkları temsilcilerinin şimdilik haberi yorumlamaktan kaçındığına dikkat çekti.

Güney Kafkasya’da ‘S-300’lere sahip olan tek ülke Ermenistan.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...