Avrupa turunun ilk ayağı olan Varşova'da Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile görüşmesinin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, 1 milyar dolarlık paket için ABD Kongresi'nden destek istedi.

"Avrupa'nın güvenliği, bizim güvenliğimizin temel taşıdır ve büyük öneme sahiptir. Bu taahhüt, içinde

bulunduğumuz dönemde daha büyük bir anlam taşımaktadır" diyen Obama, 1 milyar dolarlık paketle NATO'nun Karadeniz ve Baltık Denizi'ndeki operasyonlarına ABD donanmasının katılımını artırmayı amaçladığını söyledi.

Paket, askeri tatbikatlar, eğitim faaliyetleri ve Avrupa'daki hava ve kara kuvvetlerinin rotasyonu için kullanılacak.

ABD Başkanı Obama, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova gibi Rusya ile sınır paylaşan, ancak NATO üyesi olmayan ülkelerin askeri kapasitesinin de artırılmasını istedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Polonya ziyareti öncesi bu ülkeye savaş uçakları ve 300 asker göndermişti. ABD'nin Polonya'ya savaş uçakları ve asker göndermesinin gerekçesi olarak Ukrayna'daki kriz gösterilmişti.

BRÜKSEL'DE NATO TOPLANTISI
NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları da, bugün Brüksel'de bir araya geldi. Türkiye'yi Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın temsil ettiği toplantıda, NATO'nun Doğu Avrupa'daki askeri varlığını artırması gündeme geldi.

POLONYA'NIN İSTEĞİNE ALMANYA MESAFELİ
Polonya üyesi bulunduğu NATO'nun Doğu Avrupa'ya daha fazla asker göndermesini talep etti. Polonya'nın bu isteğine Almanya mesafeli yaklaştı.