Doğu Kudüs'ün ayrılması için yasa teklifi

İsrail Parlamentosu'nun Arap milletvekillerinden Ahmed Tibi, Doğu Kudüs'ü ilhak eden yasanın iptali için yasa teklifi verdi.

Anadolu Ajansı 18.05.2009 - 16:37

Doğu Kudüs'ün ayrılması için yasa teklifi

İsrail Parlamentosu'nun Arap milletvekillerinden Birleşik Arap Listesi Ta'al'in milletvekili Ahmed Tibi, Doğu Kudüs'ü ilhak eden yasanın iptali için yasa teklifi verdi.

Yasa teklifi, Kudüs'ün 1967 sınırları çerçevesinde ikiye bölünerek, iki ayrı başkent olmasını mümkün hale getirmeyi amaçlıyor.

Tibi, Kudüs'ün tek, birleşik bir kent olmadığını belirterek, kentteki kutsal mekanların kurulacak Filistin devleti çerçevesi içinde Arap kontrolüne bırakılmasını istedi.

Bu arada, parlamentonun sağ partilerinden Yisrael Beiteniu (İsrail Evimiz) partisinden bir milletvekili tarafından bir süre önce verilen, Arapların "Nakba"yı (Felaket günü) anmalarını yasaklayan, ananlara da 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören yasa teklifi, Arap kesiminin tepkilerine yol açtı.

Alex Miller tarafından verilen söz konusu yasa teklifinin önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor. Parlamentodaki Arap-Yahudi partilerinden Hadaş'ın milletvekili Hanna Sveyd, yasa önerisiyle "konuşma hürriyeti ve siyasi faaliyetlerin sınırlandırılmasının amaçlandığını" söyledi. Sveyd, bu tür önerilerin İsrail'deki Araplar arasında nefret duygularını harekete geçireceği endişesini dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...