Dominique Strauss-Kahn serbest

New York mahkemesinin hakimi, geçen Mayıs ayında tecavüz iddiasıyla hakkında dava açılan eski IMF başkanı Dominique Strauss-Kahn hakkındaki cinsel saldırı suçlamalarını düşürdü.

23.08.2011 - 19:23

Dominique Strauss-Kahn serbest

Yaklaşık 3 ay önce, bir otel çalışanına cinsel taciz iddiasıyla ABD'de tutuklanan ve ardından ev hapsine konan eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn serbest.

Kahn hakkında açılan davanın iddianamesi, şikayetçinin yeterince inandırıcı olmadığı göze alınarak; savcının da talebi üzerine geri çekildi.

New York'ta ev hapsinde tutulan Kahn'ın ayağındaki kelepçe sökülecek ve pasaportu geri verilecek.

Hakkında suçlamaların düşürülmesinden ardından konuşan Strauss-Kahn, "yaşadığı bu korkunç ve haksız tecrübeden sonra ülkesi Fransa'ya dönmek için sabırsızlandığını" ifade etti.

Strauss-Kahn, "Son haftalar benim ve ailem için kabus gibiydi" diyerek, masum olduğuna inanan Fransa ve ABD'deki dostlarına ve kendisine destek veren binlerce kişiye teşekkür etti.

Özellikle eşi ve ailesine minnettar olduğunu belirten Strauss-Kahn, hakim Obus'e, eşi ve kendisini korumak için büyük çaba gösteren mahkeme görevlilerine de teşekkürlerini sundu.

SİYASİ SONUÇLARI?
Dominique Strauss-Kahn'ın Fransa'ya dönmesi beklenirken, bu dönüşün siyasi sonuçları da merak konusu.

Hakkındaki suçlama öncesi Kahn, Fransa'daki başkanlık seçimlerinde en güçlü adaylar arasındaydı. Kahn, cinsel taciz iddiası nedeniyle IMF Başkanlığı'ndan da istifa etmek zorunda kalmıştı.

Öte yandan duruşmada, mahkemenin ve savcının Kahn'dan özür dilemedikleri belirtilirken, eski IMF başkanının tazminat talebinde bulunup bulunmayacağı merak konusu.

"YALAN SİLSİLESİ"
Bu arada iddianın sahibi temizlik görevlisi 32 yaşındaki Nafissatu Diallo'nun avukatları, savcıların, hakimden, davacının güvenilirlikten yoksun olduğu gerekçesiyle Strauss-Kahn hakkındaki suçlamaları düşürmesini istemesi üzerine dün özel bir savcı atanması talebinde bulunmuşlardı.

Savcıların Yüksek Mahkeme Yargıcı Michael Obus'a verecekleri 25 sayfalık dava tutanağında, Diallo'nun tecavüz iddiasının, art arda üç kez çelişkiyle dolu olduğu ve ifadelerinin ''düzmece yalan silsilesini andıran bir biçimde geliştiği'' savını ileri sürecekleri belirtiliyordu.

Gineli kadının yalan söylediğine ilişkin kuşkular, ülkesinde çete tecavüzüne uğradığı yolunda ABD Göçmen Dairesine yaptırdığı kaydın yalan olmasından ötürü iyice arttı. Gineli göçmen Diallo, göçmen dairesine başka yanlış bilgiler de vermiş, ancak bunlar yaşamsal önemde görülmemişti.

EV HAPSİ ÖNCESİ 'MEZAR'DA KALDI
Temmuz başında 1 milyon dolar kefaletle cezaevinden çıkan Kahn, ''elektronik kelepçe kaydıyla'' New York- Manhattan'da apartmanda ev hapsinde kaldı. IMF Başkanlığı görevinden istifa eden Dominique Strauss-Kahn, ''mezar'' lakaplı Rikers Adası'ndaki hapishane hücresinde tutulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...